Pazartesi , Haziran 25 2018

Kitap Kurtlarına Müjde! İl Halk Kütüphaneleri 'e-kitap' Uygulamasına Geçti


Ülkemizin 81 ili ve 19 ilçesinde yer alan 100 halk kütüphanesi okuyucularına 7/24 ücretsiz hizmet sağlayacak olan ‘e-kitap’ uygulamasına geçti. 
    

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından atılan önemli bir adımla okur severlerin binlerce kitaba bir tıkta ulaşmasını sağlayacak olan ve dünya genelinde de hızla yaygınlık gösteren ‘e-kitap’ uygulamasına geçildi. 

Kasım ayında pilot olarak uygulamaya konulan proje ile birlikte 81 il ve 19 ilçe halk kütüphanelerinde kitapseverlere ‘e-kitap’ hizmeti veriliyor. İl Halk Kütüphanelerinde kullanımına devam edilen ‘Koha Kütüphane Otomasyon Sistemine’ entegre edilen ‘e-kitap’ uygulaması sayesinde okuyucular, zaman ve mekana bağlı kalmadan 28 temel konu başlığı altında 17 bini aşkın kitaba hiçbir ücret ödemeden 7/24 ulaşabilecekler. 

Halk Kütüphanelerine Üyelik Şart

Kültür ve Turizm Bakanlığının yeni ‘e-kitap’ uygulamasından ülkemiz genelinde pilot 100 halk kütüphanesine kayıtlı olan üyeler faydalanabilecek. Çevrimiçi olarak okunabilen e-kitaplar, istenildiği takdirde bilgisayar veya mobil cihazlara da süreli olmak koşuluyla ödünç alınabilecek. Ancak telif haklarından dolayı 60 sayfadan fazla alınamayan kitapların çıktısı, e-posta olarak da en fazla 60 sayfa olarak gönderilebilecek. Okuma süresi ise her e-kitap için 60 gün olarak belirlenirken bu süre içerisinde bitirilemeyen e-kitap, yine 60 günlüğüne ödünç alınabilecek. İl ve İlçe Halk Kütüphanelerine üye olanların e-kitap hizmetinden faydalanabilmeleri için kayıtlı oldukları İl ya da İlçe Halk Kütüphanelerinden kullanıcı adı ve şifre almaları gerekiyor.       
 

About

Check Also

Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü

Bu eğitim yılının başında kaldırılan TEOG sınavı yerine artık Liselere Geçiş Sınavı (LGS) var. LGS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir