Çarşamba , Haziran 20 2018

Kokoreçle Gelen Mutluluk


İstanbul Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Yavuz Dizdar, kokorecin içeriğindeki serotoninin insana mutluluk, canlılık ve zindelik hissi verdiğini belirtti. Dr. Dizdar, kokorecin %100 hijyenik olması halinde özelliğini kaybedeceğini de iddia etti. Dr. Dizdar tarafından yapılan bu açıklama özellikle brokoli gibi besinleri yiyerek sağlıklı beslenmeye çalışan insanlar için güzel bir alternatif oldu. 
    

Doktorlar tarafından yapılan sağlıklı besin önerilerinde o kadar çok yiyecek yasaklanıyor ki toplum artık bunları önemsemez hale geldi. Bu yüzden olacak ki Dr. Yavuz Dizdar gibi doktorlar tarafından yapılan değişik öneriler toplum tarafından büyük ilgi görüyor. Dr. Dizdar, “İnsana canlılık, mutluluk ve zindelik veren serotonin hormonu vücutta eksik olursa insan, depresyona girer. Serotonin açısından en zengin besinler ise bağırsak ve beyindir. Serotonin, vücutta azaldığı zaman insan depresyona giriyor. Kokoreç, aynı zamanda bütün alerjilerin şifası. Uyumla alakalı ne kadar sorun varsa hepsine etki edebiliyor.” dedi. 

Her Türlü Alerjiye Şifa

Dr. Dizdar’a göre bağırsak florasında meydana gelen bozulma günümüzde görülen birçok rahatsızlığın ana sebebidir. Bozulan bağırsak florası otizm, alerjiler ve romatizma gibi rahatsızlıklara yol açıyor. Bu rahatsızlıkların şifası ise kokoreçte. 
    

Toplumda birçok kişi tarafından bağırsaktan yapıldığı için pek tercih edilmeyen kokoreçle ilgili bu yargıyı Dr. Dizdar tarafından yapılan açıklamalar çürütür mü bilinmez ama Dr. Dizdar, sözlerini şöyle sürdürdü: 
    

“Kokoreç yiyecek insanlardaki hijyen takıntısı bir yere kadar olmalı. Kokoreç hemen pişirilmelidir. Kokoreççiler tarafından bir gün suda bekletildiği söylense de kokoreç, bozulmaya çok açık bir besin olduğu için böyle yaptıklarını düşünmüyorum. Temizliği yapıldıktan sonra içi açılarak yıkanıyor. Hemen peşine de sarılarak haşlanıyor. Kokorecin temizlik işleminin hepsi bu kadar. Kokoreçte sıfır hijyen, kokoreçteki tüm şifayı götürüyor.”  
    
 

About

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir