Pazartesi , Haziran 25 2018

Kola İle Gelen Hastalıklar


Kola, Yahudi asıllı bir eczacı olan John Pemberton tarafından müşterilerinin günlük sağlık problemlerine çözüm üretmek için 1886 senesinde bir şurup olarak icat dildi. Kola ilk kez Jacob Pharmacy eczanesinde 5 sent karşılığında satıldı. Daha sonra diğer eczanelere de yayılan bu içecek ilk aşamada gaz içermiyordu. Ancak bir eczacı kalfası, başı çok şiddetli ağrıyan ve coco-cola karışımı isteyen müşterisine bu karışımı hazırlarken normal su koymak için çeşmeye gitmek yerine o anda yanında olan sodayı karışıma katması ve müşterisinin de bunu çok beğenmesi üzerine gazlı coco-cola icat edilmiş oldu. 
    

Limon, tarçın, koka yaprakları ve Brezilya’da yetişen bitki olan kola yapraklarının karıştırılmasıyla elde edilen kolanın sağlığımıza birçok zararları vardır. İşte o zararlardan başlıcaları; 
    

Vücutta fazla kiloya ve yağlanmaya sebep olur. 
    

Dişleri çürütür.
    

Karaciğerde hasara yol açar. 
    

Böbrek taşları ve böbrek hastalıklarına neden olur. 
    

Asit reflü, hipertansiyon, kalp hastalıkları, kemik erimesi ve sindirim bozukluklarına neden olur. 

Alzheimer, şeker hastalığı, kanser, böbreklerde kalsiyum alımının hızlanması, aşırı tüketilmesi halinde kas rahatsızlıkları, kan şekerinin ani yükselmesinden dolayı vücudun yağ depolaması. 

Canan Karatay’ın Anlatımından Kolanın Vücuttaki ilk bir saati;

Kola içildikten sonraki ilk 10 dakika içerisinde kana, günlük dozun 100 katı olan 10 çay kaşığı şeker girer. Bu tip durumlarda karşılaşılan bulantıyı ise kolanın içeriğindeki fosforik asit engeller. 

İlk 20 dakikada kan şekeri aşırı yükseldiğinden dolayı pankreas aşırı insülin salgılamaya başlar. Kan şekerinin fazlası ise karaciğerde yağ olarak depolanır. 

Kolanın içeriğindeki kafein, ilk 40 dakikada tamamiyle dolaşıma girer. Kan basıncı yükseldiği gibi karaciğerde daha fazla yapılan şeker kana geçtiğinden dolayı kan şekerinde yine yükselme olur. 

İlk 45 dakika içerisinde de dopamin yapımı artmaya başlar. Geçici mutluluk hissi olur. 

İlk 60 dakikada ise ani açlık hissi oluştuğundan dolayı tekrar kolalara ve tatlılara yönelme olur. 

Devam eden bu kısırdöngü ise karaciğerde ve böbrekte yağlanmayı artırır. Vücudun bütün hücrelerinde ise leptine ve insüline karşı direnç oluşur. 

Şişmanlık rahatsızlığının ana sebeplerinden olduğu gibi tüm dejeneratif rahatsızlıkların kaynağıdır.         
     
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir