Pazartesi , Haziran 25 2018

Kolları Olmasa da Ağzıyla Resim Çizerek Yaşama Tutundu


Tırmandığı yüksek gerilim hattında elektrik akımına kapılınca iki kolunu daha 5 yaşında kaybeden Yusuf Akgün, kalemini ağzında tutarak resim çizmeye başladı. Bu resimler ise onun hayata tutunmasında en önemli faktör oldu. 
    

Şimdi 32 yaşında olan Yusuf Akgün, engelli bir çocuk olarak yaşadığı olayları ve yaşam mücadelesini AA muhabirine ifade etti. 
    

Yusuf Akgün, “Ailem, kollarımı kaybettikten sonra beni Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olan bir çocuk yuvasına verdi. Ailemden uzak ve engelli bir çocuk olarak büyümem yaşama tutunma mücadelemi çok zorlaştırdı. Toplumun büyük çoğunluğu ise engelli vatandaşları, gelecek vadetmeyen pasif insanlar olarak görüyor. Çocukluğumdan bu yana toplumun engelli vatandaşlara karşı olan bu bakış açısını kırmak, kendime toplum içerisinde bir yer bulmak ve engelli vatandaşlarında birçok işin üstesinden gelebileceğini göstermek için gayret sarf ettim.  
    

Resime başlama maceram ise oldukça ilginç. İlkokul öğretmenim sınıfımızı sınav yapacaktı. Bunun için sınıfa dağıttığı test kağıtlarından dalgınlıkla benim önüme de koydu. Bende test kağıdını öğretmenime geri vermek yerine yaşamımda ilk kez kalemi ağzımla tutarak sorulara verdiğim cevapları işaretledim. Hayatımda ilk kez var olduğumu gösterdiğim o an çok heyecanlandım. O heyecan ise beni ressamlığa kadar taşıdı.” ifadelerine yer verdi.

About

Check Also

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da

Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir