Cuma , Temmuz 20 2018

Kömürden Elektrik Üretimi Yapılırken Çevre Kirletilmeyecek


Çevre kirliliği ile iklim değişikliğinin dünyamızdaki negatif etkileri her geçen gün daha da hissediliyor. Günümüz dünyasında ise yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını kullanmak her geçen gün daha da hayatileşiyor. 
    

Ne yazık ki son dönemlerde bu alana dev yatırımlar yapılsa da dünyada yenilenebilir enerjiye geçmenin bayağı bir zaman alacağı görülüyor. 
    

Geçiş sürecindeki en büyük bağımlılığımız ise şüphesiz fosil yakıtlar. Fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması yönünde çalışmalar yapan bilim adamları tarafından kömürden elektrik üretimi yapılırken karbon salınımını önemli ölçüde düşüren yeni bir metot geliştirildi. Ohio State Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, geliştirilen metodun, yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş süreci tamamlanıncaya kadar karbon salınımını kontrol edebilmek için etkili bir yöntem olabileceğini belirtti.   
    

Karbon Salınımından Enerji Elde Ediliyor
    

Kimya ve Biyomoleküler Mühendislik Profesörü Liang-Shih ve ekibince geliştirilen metot sayesinde fosil yakıtların yakılması neticesinde meydana gelen karbondioksit, atmosfere karışmadan yakalanıyor. Geliştirilen yeni metot ile fosil yakıtların yanmasında gerekli oksijen miktarının yerine yüksek basınç reaktörlerindeki metal dioksit parçacıkları geçiyor. Kömürün yakılması sayesinde elde edilen ısı, türbinlerin çalışmasına ve elektrik elde edilmesine imkan verirken, bu süreç içerisinde meydana gelen yoğun karbondioksit akışı ise sonradan endüstriyel amaçlarda kullanılmak için hapsediliyor. Böylelikle kömürden elektrik üretimi yapılırken meydana gelen karbondioksitte atmosfere karışmıyor.    
 

About

Check Also

Instagram Hikayelerine Hangi Özellik Geliyor?

Kendini sürekli yenileyen Instagram, uygulamaya ekleyeceği yeni bir özelliğin hazırlığı içerisinde. Bu yeni özellik ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir