Pazartesi , Haziran 25 2018

Kömüre Cepleri Yakacak %35’lik Zam


Kış soğuklarının kendisini iyice hissettirdiği ve karın kapıya dayandığı bugünlerde kömüre %35 zam yapıldığının açıklanması vatandaşları üzdü. Katı Yakıt Satıcılar Derneğinin yaptığı zam açıklaması ile kömürün tonu 850 TL’ye yükseldi.

Kömüre yapılan %35’lik zam vatandaşın bütçesini sarsacakken Katı Yakıt Satıcılar Derneği Başkanı Mehmet Tiryakioğlu, “Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kömürcüler sitesinde büyük hareketlilik yaşanıyor. Vatandaşlar, üzücü zamma rağmen kışlık ihtiyaçları için kömür alıyor. Ülkemizde doğalgazın yaygınlaşmasıyla birlikte her geçen yıl gerileyen kömür tüketimi nedeniyle pazarda ciddi küçülme yaşanmaktadır. Geçen yıl 600-650 TL aralığında olan kömür fiyatları %35’lik zamla 850 TL’ye kadar yükseldi.

Kömüre yapılan bu yüklü zamda Rusya ve Çin bağlantısının etkisi büyük. Kış mevsiminde kömür yakan vatandaşlarımız, kömür ihtiyaçlarını Mayıs ya da Haziran gibi alırlarsa ekonomik açıdan önemli tasarruf etmiş olurlar. Çünkü her yıl kış mevsimi yaklaştıkça talep yoğunluğu nedeniyle kömür fiyatları artmaktadır. Ayrıca kömüre yapılan zamlar, ithalatçı firmalar tarafından yapılmaktadır. Kömür almak için gelen vatandaşlar ise haklı olarak fiyatların yüksekliğinden yakınmaktadır. Kömür pazarı ise doğalgaz kullanımının yaygınlaşması nedeniyle her geçen yıl %20 daralmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir