Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kör


Kendi ihtiyaçlarına karşı kör olan insanlar, kendi ihtiyaçlarını hiçe saydıklarından yaşamlarının sınırlarını çizemiyorlar. 
    

Kendine karşı bir yaşam tarzı geliştiremeyen insan ise sürekli kendinden ödün vererek başkaları için yaşıyor. Örneğin ideal bir evlat olmak, ideal bir işçi olmak, ideal bir eş olmak, ideal bir ebeveyn olmak uğruna ömür tüketiyor. 
    

Sorun bu ideallerde mi?
    

Elbette hayır. Sorun, bu idealler uğruna yaşarken kendi ideallerimizi hiçe sayarak kendimizi değersizleştirmekte. Başkalarının idealleri ölçüsünde yaşadığımız sürece değerli olduğumuzu düşünmemizde. Bu düşünce yüzünden yaşamlarımızın sönük kalmasında. 
    

İnsanın yaratılış amacı kesinlikle başkalarının narsist ihtiyaçlarını karşılamak değildir. İnsan, kendi idealleri uğruna savaşmak için yaratılmıştır. 
    

Günümüzde sorgulayan insana asi gözüyle bakılmaktadır. Oysa sorgulayan insan asi değil, körü körüne rıza göstermeyen insandır. Bu insanlar, kendilerini keşfettiklerinden dolayı ne uğruna savaştıklarının bilincindedirler. Böylesine ağır bir sorumluluğun altından kalkabilmek içinde sorgulayarak kendilerini sürekli geliştirirler. Bir bakıma kendilerini sürekli yenilerler. Yaşamlarında yol ayrımına geldikleri zaman yaşamlarını yeniden inşa edecek kararları alabilecek kadar özgüven sahibidirler. 
    

Onlar, zeki olmaktan daha çok yaşamlarının başkaları tarafından işgal edilmemesine önem verirler. Çünkü yaşantılarının başkaları tarafından işgal edildiği takdirde zeki olmalarının kendilerine bir faydası olmayacağını bilirler. Ayrıca insan, ne kadar zeki olursa olsun başkalarının hakimiyetine girdiği zaman düşünmediğinden zamanla aptallaşır. Bu öyle bir aptallıktır ki insana, kendi değerlerini dahi unutturur. 
    

Çocukken gözleri oyulan ve kendine karşı yabancı yetiştirilen insan, büyüdükçe adi bir kumaş gibi esner, daralır ve zamanla dağılır. Tıpkı günümüzde dünya insanlığının dağıldığı gibi. Dünyanın her yerinde isyan, her yerinde çürük yumurta kokusu var. Oysa çözüm isyanda değil, gözleri oyulmamış kaliteli insan yetiştirerek dünyayı gül kokutmadadır.     
 

About Şener Koştu

Check Also

Yetimhanedeki Çiçekler

Yetimhaneler, çoğu bebek yaşta terk edilen çiçeklerin dünyası.   Dünyadan ve insanlardan habersiz, herkesi kendisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir