Çarşamba , Temmuz 18 2018

Kötü Ağız Kokusu, Sosyal İlişkilerimizi Bitme Noktasına Getirebilir


Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cansu Büyük, “Gün içerisinde birçok insanla iletişim halindeyiz. İnsanlarla konuşurken ya da yakınlaşırken nefesimizin kötü kokması sosyal ilişkilerimize olumsuz etki ederek sosyal ilişkilerimizi bitirme noktasına getirebilir.” dedi. 
    

Dünya genelinde her dört kişiden üçünün ağız kokusundan şikayetçi olduğuna değinen Yrd. Doç. Dr. Büyük, “Ağız kokusu bir rahatsızlık olarak düşünülemez. Sarımsak, soğan gibi yiyeceklerin yenilmesi neticesinde ortaya çıktığı gibi sabah kalkıldığı zaman sindirim sisteminde biriken gazlar ile dil sırtında üreyen bakteriler neticesinde oluşan sülfürlü bileşenler ağız kokusunun nedenleridir. Fizyolojik olarak gelişen ağız kokusu için herhangi bir tedavi görmeye gerek yoktur. Dişler ve dil sırtının fırçalanması ağız kokusunu giderir.” şeklinde konuştu. 
    

Yiyeceklere ve zamana bağlı olmadan gelişen ve uzun süre devam eden ağız kokusunun hastalık belirtisi olabileceğine değinen Yrd. Doç. Dr. Büyük, “Kişinin kendisi ya da yakınları tarafından fark edilen bu tür ağız kokularının ağız gargaraları, spreyler ve sakızlar ile üstü örtülmeye çalışılmadan bir doktora müracaat etmek gerekir. Bu tip ağız kokularının altında ciddi sağlık problemleri olabilir. Ağız kokusunun %90’ına ağız içerisindeki problemler neden olur. Dişlerin düzenli fırçalanmaması ve diş ipinin düzenli kullanılmaması ağız kokusunda başlıca faktörlerdir. Ağız kokusunun en fazla görüldüğü durumlar ise diş çürükleri ile diş eti iltihaplanmalarıdır. Ağız kokusu için bir diş hekimine müracaat edildiği takdirde tanı kolaylıkla konularak tedaviye başlanır. Doğru ve düzenli yapılan ağız bakımı ve ihmal edilmeyen rutin kontroller sayesinde ağız kokusu problemi yaşanmaz.” dedi. 
    

Ağız kuruluğuna yol açan etkenler ile yetersiz sıvı alımından kaynaklanan veya tükürük salınımını azaltan rahatsızlıklar ve ilaç kullanımının ağız kokusuna yol açabileceğini belirten Yrd. Doç. Dr. Büyük, “Diyet ya da oruç tutulduğu dönemlerde yetersiz sıvı alımı ile birlikte aç kalınması neticesinde vücut, yağ ve proteinleri enerji olarak kullanmaya başlar. Buna bağlı olarak ortaya çıkan bileşenler ise ağız kokusu sebebi olabilir.” dedi. 
    

Ağız içindeki sebeplerin giderilmesine ve ağız bakımının düzenli yapılmasına rağmen ağız kokusunun sürdüğü durumlarda sistemik hastalıklardan şüphe duyulmalıdır. Ağız kokusunun görülebildiği diğer durumlar ise kulak burun boğaz enfeksiyonları, mide hastalıkları, sinüs ve akciğere bağlı olarak gelişen enfeksiyonlar, şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği ile metabolizma bozukluğudur.        
 

About

Check Also

Anksiyete Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Çağımızın hastalığı haline gelen anksiyete hakkında Aslında birçok şey merak ediliyor. Aşırı korku sinirlilik endişeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir