• BIST115.450
 • Altın166,691
 • Dolar3,9399
 • Euro4,8592
 • İstanbul 10 °C
 • Ankara 10 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Kötü Beşiktaş, Kötü Hakem, Formsuz Bilic, Kazanan Fenerbahçe

Ali Yiğit KUTLUCA

Bir Derbi Haftasını daha geride bıraktık. Fenerbahçe, deplasmanda Beşiktaş’ı iyi ve akıllı bir oyunun ardından 2-0 yenmeyi başardı ve rakibinin elinden liderliği söktü aldı. Maç öncesinde konuşulanların hiçbiri bu maçta gerçekleşmedi. Tüm futbol kamuoyunun favori gösterdiği Beşiktaş, hiçbir varlık gösteremedi.

Bu derbinin kazananı Fenerbahçe ama ona bunu hediye eden Bilic ve maçın hakem Bülent Yıldırım oldu. Şimdi bu yazıyı okuyanlar, bana hak vermiyor olabilirler, özellikle de Fenerbahçeli arkadaşlar. Ama gerçekten de öyle oldu. Bilic takımına rakip Fenerbahçe olduğu için mi bilmem ama bundan önceki maçlarda olduğu gibi, basan, rakibi bunaltan bir oyun anlayışı benimsetmedi. Maç öncesinde bizler Beşiktaş’ı her zaman önde basan, rakibi pas hatasına zorlayan, alan daraltan bir yapıda bildiğimiz için maçı kazanmasını bekledik. Bilic böyle bir oyun oynatmadı ve sonucunu da mağlubiyet olarak gördü. Fenerbahçe açısından baktığımızda İsmail Kartal ise zaten bu maçı kazanmak için sezon başından beri oynattığı oyundan farklı bir oyun oynatmadı. Sadece baskılı başlayıp golü buldular, orta üçlü pas hatası yapmadı ki zaten baskı da görmediler, ilk yarının sonuna doğru rakip Beşiktaş da 10 kişi kalınca fazla zorlanmadan 2. Golü de attılar ve galibiyete ulaştılar.

HAKEM KARARLARI MAÇIN ÖNÜNE GEÇTİ

Bu maça hakem damga vurdu diyebiliriz, ama iyi yönetimiyle değil tersine hatalı kararlarıyla. İlk olarak Olcay Şahan’a gösterilen iki sarı kart… İkisi de çok ucuz ve acemice verilen kartlardı. Zaten Olcay’da Türkiye kariyerindeki ilk kırmızı kartını bu maçta gördü.  Takımın en centilmen oyuncularından biri kırmızı kart görünce insanlar da ister istemez hakemi sorgular duruma düşüyorlar. Bu karar bir şekilde mazur görülebilir, hakem hatası deyip geçilir, fakat maçın tamamında Beşiktaş’ın aleyhinde kararlar olunca iş hatadan çıkıp art niyete dönüşüyor. Verilmeyen penaltı, kırmızı kart, oynatılmayan avantajlar… Bunların tümü Beşiktaş’ın aleyhineydi.

Bu hakem yönetiminde Başkan Fikret Orman’ın da maç öncesinde hakem ataması ile ilgili yaptığı açıklamalar da etkili olmuş olabilir. Hakem belki de Sayın Orman’a “Sizin Belirttiğiniz Hatalar Öyle Yapılmaz, Böyle Yapılır” şeklinde bir davranışa da gitmiş olabilir.

MAÇ SONU DEMEÇLER…

Sayın Mahmut Uslu’nun maç sonu açıklamaları da çok manidardı. Hakemi çok beğenmiş, bütün kararları doğruymuş. Tabi doğru olur, aynı kararlar kendi takımına verilseydi ne diyecekti acaba yine aynı şekilde beğendiğini mi söyleyecekti? İşte zaten kaybettiğimiz nokta bu; Futbolu yönetenler arasındaysan ya maç sonu çıkıp rakibini rencide edici sözler sarf etmeyeceksin, susacaksın ya da mert gibi çıkıp doğru olan neyse onu söyleyeceksin.

Bu tarz demeçler devam ettiği sürece ne futbolumuz gelişir ne de centilmenliği öğreniriz. Ancak yerimizde sayar dururuz.

Sonuç olarak her ne olursa olsun, bir derbiyi daha atlattık ve bizlere konuşacak çok malzeme kaldı. Bunlar özellikle teknik konular da değil. Saha dışında konuşulacak, yönetim savaşlarını izleyeceğimiz bir dönem… Futbolumuz zaten kötü durumdayken, önceki yazılarımda da belirttiğim üzere yönetimlerin kıskacına girmişken, aralarına örnek gösterdiğimiz Beşiktaş yönetimini de bu maçtan sonra eklediler gibi…

Eğer Fikret Orman da maç sonu açıklamalarındaki gibi tarz değiştirme yoluna gidecekse vay halimize…

 • Yorumlar 5
 • Facebook Yorumları 0
  Yazarın Diğer Yazıları