• BIST116.603
 • Altın172,438
 • Dolar3,9676
 • Euro4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 11 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Kredi Çekmek İsterken Dolandırılmayın

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, "Bankalarla anlaşan aracı şirketlerin yüzde 15 komisyon bedeli ile kredi imkanı sağladığına dair şikayetleri son zamanlarda çok sık almaya başladık.
Kredi Çekmek İsterken Dolandırılmayın
Kredi Çekmek İsterken Dolandırılmayın Kredi Çekmek İsterken Dolandırılmayın Kredi Çekmek İsterken Dolandırılmayın

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı Nihat Altay, "Bankalarla anlaşan aracı şirketlerin yüzde 15 komisyon bedeli ile kredi imkanı sağladığına dair şikayetleri son zamanlarda çok sık almaya başladık. Bu konu ile ilgili gerekli araştırmanın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından acilen yapılması gerekiyor." dedi. 

Başkan Nihat Altay, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: 

"Tarafımıza iletilen şikayetler incelendiği zaman kredi çekmek isteyen vatandaşlarımıza bankalar tarafından zorluk çıkarılarak aracı şirketlerin devreye sokulduğu görülmektedir. Bu aracı şirketler ise yüzde 15 komisyon bedeli ile bankaya krediyi onaylatabileceğini söylüyor. Bu noktada önemli olan mevzu bankalar, bu aracı şirketlerle bir anlaşma sağlıyor mu? Bu aracılar, vatandaşı dolandırıyor mu? Bu soruna çok acil çözüm üretilmesi gerekiyor. Krediler, aracı şirketler tarafından bankalara gerçekten onaylatılabiliyorsa bu durumda tüketici, komisyoncuların yani tefecilerin eline itiliyor. Komisyoncular, dolandırıcılık faaliyeti yapıyorsa o zaman tüketicilerin acilen bilgilendirilmesi gerekiyor. Kredi çekmek isteyen vatandaşlarımız, hem internet bankacılığından hem de kredi çekmek istediği bankanın şubesine giderek durumları hakkında bilgi alabilirler. Böylelikle kredi danışmanlık hizmeti veren şirketler ortadan kalkar. 

Online kredi danışmanlık hizmeti veren şirketler tarafından aranan tüketiciye, 'Kredi alıp alamayacağı yönünde bilgilendirme yapılacağı' söylenmektedir. Tüketici tarafından kendisini arayanlara 'Sicilim bozuk olduğundan dolayı kredi vermezler.' ifadesi kullanılsa da online hizmet veren danışmanlık şirketleri, 'Biz, banka ile anlaşmalıyız. Siciliniz bozuk olsa dahi yüzde 15 komisyon bedeliyle kredi almanızı sağlayabiliriz.' şeklinde cevap veriyorlar. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise danışmanlık hizmeti veren şirketler tarafından internette dolandırıcılık yapmaya yeterli olacak T.C Kimlik No, Ad-Soyad, doğum tarihi, telefon ve e-mail adresi gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin legal veya illegal olan aracı şirketlere verilmesi bankaların dolandırıcılık izleme ve önleme yöntemlerini olumsuz etkileyeceğinden dolayı güvenilir değildir. Kişi, kendi iradesi doğrultusunda verdiği bilgiler yüzünden dolandırıcıların tuzağına çok rahat düşebilmektedir. BDDK, bu  sorunlara derhal el atarak konuyu açıklığa kavuşturmalı ve tüketicilerin dolandırıcı mağduru olmalarının önüne geçmelidir." 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler