Cumartesi , Ağustos 4 2018

Küçük Tepkiler, Büyük Gelişmelerin Anahtarıdır


Yaşamımız bir utanç fırtınasına kurban edilirken bizler, nesillerdir tüm gerçeklere göz yummayı sürdürüyoruz. Bu öyle bir göz yumuş ki gerçeğin yansımasını dahi göremiyoruz. 

Çevremizdeki olumsuz olaylara vereceğimiz küçük tepkiler, büyük gelişmelere gebe olabilir. Ama bizler, küçük tepkileri vermekten dahi aciz olduğumuz için sürüklendiğimiz girdabın içerisinde boğuluyoruz. 

Yaşantılarımızı fikirlerle beslemediğimiz için sonbaharda yaprağı solmuş ağaca benzeyen yaşantılarımız, gelecek nesillere kış mevsimini vaat etmektedir. 

Oysa gelecek nesillere, her tarafın mis gibi çiçeklerle koktuğu ilkbahar mevsimini  vaat eden yaşantılar armağan edebiliriz. Ancak bunun için yaşam karşısında yürekli olmak ve mücadele etmek gerekiyor. Bizde de o yürek olmayınca gelecek nesillere kış mevsimini yaşamak düşüyor. 

Bizim bir türlü anlamadığımız olay ise tek başına zengin olmamızın bir anlam ifade etmediğidir. Çevremizdeki insanlarda zengin olduğu sürece bizim zenginliğimizin bir anlamı olur. Ama biz, kendimizi kurtaracağız ayağına küçük tepkiler vermekten kaçındığımız için güçlüler, kalemimizi kırıyor. 

Bizler, küçük tepkiler vererek büyük gelişmelere vesile olmadığımız sürece çocuklarımızın omuzlarındaki yük daha da artacaktır. Bugün nadasa bıraktığımız yaşamlarımızın bilançosunu belki de çocuklarımız omuzlarında taşıyamayacak. 

Şunu da unutmamak gerekir ki toplumun izin vermediği hiçbir hatanın bu topraklarda yaşama şansı yoktur.  

Bizler, haksızlıklarımızın üzerini örtmek yerine çocuklarımızın tarafında olmalı ve onlar için yaşamalıyız. Aksi takdirde çocuklarımızın gönlünde de gözünde de hiçbir yerimiz olmayacak. 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir