Cuma , Haziran 22 2018

Kukla Yaşantılar


Sözde hepimiz özgürüzdür ama aslında hiç birimizde özgür değilizdir. Özgür olmadığımızı, yaşantılarımızın birilerinin elinde kuklaya döndüğünü biliriz de bu gerçeği kendimizden dahi saklarız. 

Kuklaya dönmüş yaşantılarımızın sorumlusu bizler miyiz? 

Doğarken borçlu doğduğumuzu, kaliteli bir eğitim alamadığımızı, dünyaya hep at gözlüğüyle bakmamız gerektiğinin bizlere  nasihat edildiğini düşündüğümüz zaman sorumlu bizler gözükmüyoruz.  Çünkü bizler, özgürlüğe kanat açmak ve özgün yaşamak istesek de kanadımızın biri kırık. Uçamıyoruz. 

Bu sorumluluğumuzu tamamen ortadan kaldırır mı? Elbette kaldırmaz. Her ne kadar kanadımızın biri kırık olsa ve özgürlüğe kanat çırpamasak da gelecek nesiller için o kırık kanadı tedavi etmek için yaşamalıyız. Ama bizler, bunun yerine battı gemi yan gider modunda yaşadığımız için gelecek nesillerin yaşamı da birilerinin elinde kukla olacak. 

Bizler, bugün belleksiz hale getirilmişiz. Okuyoruz ama okuduklarımızı yorumlayacak bilgimiz yoktur. Televizyonlara birileri çıkıyor ve konuşuyor. Bunları dahi yorumlayacak bilgimiz yok. 

Ve insanların ayaklarına görünmez prangalar takmışlar. Birileri kımıldamaya kalkışsa hemen yüzükoyun yere çakılıyor. Bizlere, sakın yaşamlarınızı yönetmeye ve yaşamlarınız üzerinde söz sahibi olmaya kalkışmayın diyorlar. Bizler, sizlerin adınıza yaşamınızı yönlendiririz. 

Eee onlarda haklı. Çünkü yaşamı üzerinde söz sahibi olan insanın, özgürlüğe kanat çırpacağını adları gibi biliyorlar. O zamanda insanları yönetmek için kalemin ucuna taktıkları ipleri ellerinden kaçıracaklar. 

Martin Luther, 1520’li yıllarda kilisenin insanlara cennetten toprak satarak insanları kandırmasına karşı çıkar. Doğal olarak hemen mahkemeye sevk edilir. Mahkemede ise hakime, cennetten toprak satan kilise cehennemden niye toprak satmıyor diye soru sorar. 

Hakim ise cehennemden kim toprak alır şeklinde cevap verir. 

Luther’de, ben alırım der ve tüm cehennemi satın alır. 

Dışarıda mahkemenin sonucunu merakla bekleyen halka da cehennemin hepsini satın aldım. Artık cehennemden korkup, cennetten toprak satın almayın der. 

Belki de dünyadaki cehennemden korktuğumuz için ahiretteki cenneti avucumuzun içerisinden kaçırıyoruz.  
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir