Eski polis yeni fantastik roman yazarı

Tülin Baturu Ocak, bu isim size bir şey ifade etmeyebilir ancak yanına "13 Vakti"serisinin yazarı etiketini koyunca size muhakkak bir şeyler ifade edecektir. Peki Tülin Baturu Ocak kimdir ve yazarlık kariyerine nasıl ve hangi şartlar altında başlamıştır

Kültür Sanat 02.11.2019, 10:23 02.11.2019, 11:10 Çağdaş Balıbey
Eski polis yeni fantastik roman yazarı

Çok satan kitapların arasında yer alan 13 Vakti serisinin yazarı Tülin Baturu Ocak kimdir

Aslen Gaziantepli olup 1969 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta, lise tahsilini Konya ilinde tamamladı. 1989 yılında polis memuru olarak göreve başladı, sırasıyla Ankara, Konya, Ağrı, Hatay, Mersin illerinde çalıştı. Mersin ilinde emekli oldu.Kitap yazma hevesinin defalarca kere törpülenmeye çalışıldığını anlatan yazar o günleri şu sözlerle anlatıyor; “ Yazmaya başladığımda destek mi? Bunun için bir kitap yazsam çıkar. O derece ”  

Meslektaşlarımdan hiç destek görmedim

banner32
Yıllarca polislik yapan Tülin Baturu Ocak, mesleğini icra ederken meslektaşlarından hiç destek görmediğini hatta üstlerinin egolarıyla uğraştığını söylüyor."Kitap çıktıktan sonra imzaya çıkarttığım evrakların üzerini çizen amirler: "Sen birde kitap yazıyorsun, ilkokul çocuklarına mı?" diyordu, egolarının zirvesini yaşadım. Kitap seven meslektaşlarımdan maalesef destek göremedim. Her şeyi dalgaya vererek, meslektaşlarımdan kitap konusunda uzaklaştım."

Neden polisiye değil de fantastik

Okurları en çok bu soruyu merak ediyor. İşte Tülin Baturu Ocak’ın cevabı: "Teşkilatın içinde olduğum, eşimde rütbeli olunca, içini dışını, her alanın farkını çok iyi, yaşayarak öğreniyorsunuz. Her polisiye kitap okuduğumda elimde olmadan acımasızca eleştiriyorum, tabii ki içimden. Yazılanlarla alakası olmayan işlemler, kararlar, gidişatlar vs. Gerçek dışı fantastik olaylar rahatlatıyor. Her zaman fantastik yazacağımı okurlarım da biliyor artık. Fantastik yazmak benim mutlu gezegenim... "

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
banner37
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@