Farklı din ve kültürlerden insanlar Mevlana diyarına akın etti

Mevlana'nın 746. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenlere farklı din ve kültürden insanlar akın etti. Mevlana Müzesi büyük ilgi gördü.

Kültür Sanat 15.12.2019, 15:31 Şener Koştu
Farklı din ve kültürlerden insanlar Mevlana diyarına akın etti

Öğretileriyle tüm dünyanın ilgi odağı olan düşünce adamı ve mutasavvıf Mevlana Celaleddin-i Rumi, ölümünün 746’ıncı yıl dönümünde düzenlenen anma törenleriyle anılıyor.

'Vefa Vakti' Temasıyla Anılıyor

banner32
‘Mevlana’nın Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri’ her sene 7-17 Aralık tarihleri arasında düzenlenen anma törenleriyle gerçekleştiriliyor. Bu sene ‘Vefa Vakti’ temasıyla hazırlanan anma törenlerine yurt içinden ve yurt dışından binlerce ziyaretçi akın etti. Anma törenlerinin başlangıcı olan ‘Kandil Uyandırma Merasimi’ ve ‘Sevgi ve Birlik Yürüyüşü’ne çok sayıda davetli iştirak etti.

Mevlana Müzesi’ne Büyük İlgi

Törenlere akın eden ziyeretçilerin ilgi odağı ise her sene olduğu gibi Mevlana Müzesi oldu. Anma törenlerinin başladığı 7 Aralık tarihinden bu tarafa Mevlana Müzesi 100 bine aşkın ziyaretçi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçiler, sergilenen eserlerle tarihe ışık tutan, 8 asırlık bir gelenek olan Mevleviliğin izlerini taşıyan Mevlana müzesinde en büyük ilgiyi Hazreti Mevlana’nın kabrininde bulunduğu Huzur-ı Pir bölümüne gösteriyor. Konya ve ilçelerinde Hazreti Mevlana’nın 746. vuslat yıl dönümü Şeb-i Arus törenleri kapsamında düzenlenen bir çok etkinlikle anılıyor. Mevlana Müzesi 7 – 17 Aralık tarihleri arasında saat 20.00’ye kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. 17 Aralık tarihindeki Şeb-i Arus gecesinde ise müze, gece saat 23.00’e kadar ziyaretçilerini kabul edecek.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@