Cuma , Haziran 22 2018

Kuraklığın Çözümü Sarnıçlarda mı?


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Türkiye, dünyadaki iklim değişikliğinden birinci derecede etkilenecek ülkelerin içerisinde bulunmaktadır. Ülkemizdeki kuraklık ve su sıkıntısı gittikçe artmaktadır. Kuraklığın çözümü ise sarnıç modelinde olabilir.” dedi. 

Prof. Dr. Kadıoğlu, “Ülkemizde azalan yağışların nasıl toplanabileceği üzerinde fikir üretilmelidir. Eskiden Anadolumuzda çok yaygın halde bulunan sarnıçları tekrar geri getirmeniz gerekir. Ayrıca yağmur suyunun denize ve kanalizasyona gönderilmeden değerlendirilmesi gerekir. Çünkü bizim gibi kuraklığın yaşandığı ülkelerde yağmur hasadı hayati önem taşır. Şehirlerimizde bulunan havuz, göl ve dere gibi projeler, kuraklığın hakim olduğu dönemlerde kısıtlamalıdır. Ayrıca kişi başına düşen su miktarı belli olduğundan dolayı aşırı kullanımda kesinlikle kısıtlamalıdır. Aşırı kullanımı önleyebilmek içinden normal su miktarı aşıldığı zaman kullanılan suya hatırı sayılır zam yapılmalıdır. Devlet, temel ihtiyaçların karşılanması için kişi başına düşen suyu makul fiyatlandırarak vatandaşa verebilir. Ancak aşırı kullanımın disipline edilmesi için makul su miktarı aşıldığı zaman çok yüksek zam yapılması zorunlu hale gelmiştir. Kaliforniya, bu sistemle %25 su tasarrufu yapmıştır.” şeklinde konuştu. 

İklim Değişikliğine Dair Harita Olmalı

İklim değişikliği ile birlikte kuraklığın şiddet ve süresinin gelecek yıllarda artabileceğine değinen Prof. Dr. Kadıoğlu, “İklim değişikliğine dair ülkemizde ilk yapılması gerekenlerden biri bu hususta harita hazırlamaktır. Bu harita ile tarım arazisi olarak nerelerin ön planda olacağı, nerelerin tarım arazisi olma özelliğini yitirerek kullanılamaz hale geleceği tespit edilmelidir. Böylelikle tarım arazilerinin başka amaçlarla kullanılmasının önüne geçilebilir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir