Salı , Ağustos 7 2018

Kurbanlık Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Songül Kadıoğlu, yaklaşan kurban bayramı nedeniyle kurbanlık alacaklara önemli uyarılarda bulundu.

Kurban alacaklar için açıklamalarda bulunan Kadıoğlu, vatandaşların öncelikle alacakları hayvanın yaşını doldurup doldurmadığına bakması gerektiğini belirterek, büyükbaş hayvan alacakların 2 yaşını tamamlamış ve süt dişini dökmüş olmasına bakması gerektiğini söyledi. Kilis İl Tarım ve Orman Müdürü Songül Kadıoğlu, küçük baş hayvan alacakların ise hayvanın 1 yaşını doldurmuş olup olmadığına bakması gerektiğini belirterek, hayvanın ön dişlerine bakılması gerektiğini söyledi.

KURBAN OLACAK HAYVANLARDA ARANAN ÖZELLİKLER

Küçükbaş hayvanların alt süt dişlerinin düşmesi ve bunlar yerine kalıcı kare şeklini andıran ve diğer dişlere nazaran parlak ve daha büyük iki dişin çıkması gerekir.

Küçükbaş hayvanların ergin bir koyun büyüklüğünde ve ebeveynlerden ayrılamayacak yetişkinlikte olması gerekir.

Kurban olacak hayvanın sağlıklı olması gerekir.

Kurbanlık hayvanın besili ve azaları tam olması gerekir.

Kurbanlık olarak hayvan varlığının devamı için öncelikle erkek hayvanlar tercih edilmelidir.

“SAĞLIKLI HAYVANLARIN BELİRGİN ÖZELLİKLERİ VARDIR”

Kadıoğlu, sağlıklı bir hayvanda belirgin özellikler olduğunu belirterek, besili sığırlarda yuvarlak butların olduğunu, geniş omuzlu olduğunu, vücut çıkıntılarının belli olmadığını, elastik ve yumuşak derili olduğunu, canlı baktığını söyledi. Kurbanlık hayvanların sağlıklı olduğunun anlaşılması için bütün uzuvlarının tam olduğuna dikkat çeken Kadıoğlu, kurbanlık hayvanlarda küpe olması gerektiğini de vurguladı. Ayrıca kurbanlık hayvanların nakil belgelerinin ve veteriner sağlık raporunun da olması gerektiğini söyleyen Kadıoğlu, bu belgelerin hayvanların sağlığının güvencesi olduğunu dile getirdi.

 

About admin

Check Also

Vicdanlı Hırsız Çaldığı Motoru Geri Bırakıp Bir de Not Yazdı

Bursa’nın İnegöl ilçesinde ilginç bir hırsızlık olayı yaşandı. Vicdanlı hırsız yaptığından pişman olduğu için 4 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir