Pazartesi , Haziran 25 2018

Kurubük Koyunun Kazananı Halk Olunca Sevgi Zinciri Oluşturuldu


Muğla’ya Bağlı Datça ilçesine 25 km mesafede olan Kurubük Koyunda ihale usulüyle özel kişilere kiralama işlemi için başlatılan girişimden halktan yoğun tepki gelince vazgeçildi. 
    

Muğla Vali Yardımcısı ve Çevre Platformu Yönetim Kurulu üyesi Kamil Köten, özel kişilere kiralama girişiminden vazgeçildiğine dair açıklama yapınca Muğla Çevre Platformunun düzenlediği bilgilendirme toplantısına tek hakim olan duygu sevinç oldu. 
    

Muğla Çevre Platformu (MUÇEV) tarafından yapılan açıklamada ise Kurubük Koyunun kiralama girişiminden vazgeçildiği bildirilirken temizlik hizmetlerini de vakıfın üstleneceği belirtildi.   
    

Bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan MUÇEP Datça üyesi Mimar Faruk Şahin, “Kıyı kullanımını esas alarak kıyı şeridinden 100 metre içerideki alanların kamu kurumları haricinde tahsisi, satışı veya kiralanması söz konusu olamayacaktır. Kiralama konusundaki taleplerin tümüne bugün olduğu gibi karşı çıkıldığı takdirde Datça, 1980’lerdeki Bodrum gibi kalabilir. Aksi durumda ise Datça, Bodrum gibi sahillerin halk tarafından kullanılamadığı, her tarafa izin ve icazet ile girilebildiği bir yer olur.” şeklinde konuştu. 
    

MUÇEV tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılanlar, Kurubük Koyunda el ele vererek ‘sevgi zinciri’ oluşturdular. Vatandaşlar tarafından ‘Kıyılar halkındır kiralanamaz’ sloganı atılarak Kurubük Koyunda olduğu gibi diğer kıyı ve koylarında halkın elinde kalması için güç birliği içerisinde mücadele edileceği belirtildi. Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.    
 

About

Check Also

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da

Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir