Cuma , Haziran 22 2018

Kuzey Kore, Amerika'yı Vurmakla Tehdit Etti


Kuzey Kore yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre kıtalararası balistik füze denemesi başarıyla sonuçlandı. 
    

Kuzey Kore Merkez Televizyonu ise ‘Hwasong-15’ isimli kıtalararası balistik füzenin dün fırlatıldığı yönünde haber yayınlandı. Kuzey Kore Merkez Televizyonu tarafından yayınlanan haberin ayrıntıları ise şöyle;
    

“Hwasong-15 isimli kıtalararası balistik füze, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından verilen talimat doğrultusunda fırlatıldı. Balistik füze denemesinin sonucu başarılı olmuştur. fırlatılan Hwasong-15 isimli uzun menzilli balistik füze, ABD topraklarını vurabilecek kapasitededir.”
  

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından yapılan açıklamada ise Kuzey Kore tarafından bir balistik füze denemesi gerçekleştirildiği duyurulmuştu. 
    

Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning ise “Kuzey Kore tarafından fırlatılan Hwasong-15 isimli balistik füze, yaklaşık bin kilometre uçtuktan sona Japon kara sularına düştü.” ifadelerine yer verdi. 
    

Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen son füze denemesinin ardından gerekli adımların atılacağı yönünde mesaj veren ABD Başkanı Donald Trump’ta, “Kuzey Kore’nin uzun menzilli balistik füze denemesi değerlendirilerek ve bu konu ile ilgilenilecektir.” dedi. 
    

Kuzey Kore’de Pyong-yong yönetimi tarafından son balistik füze denemesi 15 Eylül tarihinde orta ölçekli balistik füzenin fırlatılmasıyla gerçekleştirilmişti. 
    

Güney Kore ise Kuzey Kore tarafından gerçekleştirilen balistik füze denemelerinden rahatsızlığını sürekli dile getiriyor.    
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir