Pazartesi , Temmuz 16 2018

Le Figaro, Meral Akşener'i Asena'ya Benzetti


Fransa’da önemli gazeteler arasında yer alan Le Figaro, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yapılan özel röportajı yayımladı. Le Figaro, 3 Kasım tarihli sayısında da Meral Akşener’i tanıtan bir haber yayımlamıştı. Meral Akşener’in tanıtıldığı yazıda dikkat çeken ifadelere yer verildi. Le Figaro, ‘Akşener: Türkiye’nin Güçlü Kadını’ manşetiyle yayımladığı tanıtım yazısında şu ifadelere yer verdi:
      

“61 yaşında olan Meral Akşener, 2019 seçiminde Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan koltuğu devralabilecek mi? Asena’ya benzeyen Akşener, İngiltere’nin ‘Demir Leydi’ olarak tabir edilen eski başbakanlarından Margaret Thatcher ve Fransa’nın Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen’in Türk karşılığı olarak betimlenebilir. Kadınlar, Türk siyasetinde çok aktif rol almıyorlar. Bu hususta Tansu Çiller ise bir istisna.”
    

Le Figaro’nun tanıtım yazısı, ‘Türkiye’nin başına bir kadın gelebilecek mi? Bu sorunun cevabını 2019 yılında Türk halkı verecek?” ifadelerine yer vererek sonlandırıldı.  
    

Le Figaro, İYİ parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yaptığı röportajda da Akşener tarafından ifade edilen ‘Erdoğan için ciddi rakibim’ ifadelerine yer verdi. Seçimlerle ilgili iddiasını da gazeteye değerlendiren Akşener, “Ülke yönetimine yeni bir yol sunma arzusundayım. İYİ Parti, bünyesinde çok farklı siyasi eğilimlerden üyeler barındırıyor. Solcu, merkez solcu ve merkez sağcı üyelerimiz var. Anayasa değişikliği için gerçekleştirilen referandum ve başkanlık sistemi tartışmaları ile Türk halkı ciddi şekilde yoruldu. Ülke, ‘Evetciler’ ve ‘Hayırcılar’ olmak üzere iki kampa bölündü. Gençler ise geleceğe dair hayallerini yitirdi. Kadınlarda şimdiye kadar hiç maruz kalmadıkları kadar şiddete uğradılar. Ekonomi se her geçen gün daha kötüye gidiyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u yakından takip ediyorum. Çalışmaları bana ilham veriyor. Biz, parti olarak gönüllük temeli üzerinde çalışarak sokaktaki vatandaşın taleplerini cevaplayan bir siyaset izleyeceğiz.” şeklinde konuştu.        
 

About

Check Also

Ak Parti’den Son Dakika Bedelli Askerlik Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Merakla beklenen bedelli askerlik konusunda son dakika açıklaması yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir