Pazartesi , Haziran 25 2018

Litresi 5 Lira Olan Süte İlgi Yoğun


Son yıllarda verilen destek sayesinde Balıkesir’de 800 baş olan manda sayısı 3 bin başa yükseldi. Litresi 5 liradan satılan mandaların sütüne ve kaymağına halk tarafından yoğun ilgi gösterildiğinden dolayı bulmak oldukça zor. 
    

Balıkesir Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hakkı Peltek, “İlimizde, merkeze bağlı Altıeylül ilçesinde yer alan 5 kırsal mahalle kum yetiştiriciliği ile uğraşıyor. Manda yetiştiriciliğine son dönemlerde verilen destek sayesinde manda sayısında mevcudun dört katına yakın artış sağlandı. 2010 yılından bu tarafa geçen süreçte ilimizdeki manda sayısı 800 baştan 3 bin başa kadar çıktı.” dedi. 
    

Manda neslinin bir dönem tükenme tehlikesi geçirdiğini belirten Peltek, “Devletimizin manda yetiştiriciliğine vermiş olduğu destek sayesinde bugünlerde 3 bin baş mandaya sahibiz. Nesli tükenmek üzere olan mandaların şu anda 3 bin başa çıkması bizim açımızdan hem iyi hem de sevindiricidir. Şimdilik ülkemizde 25 ilimiz manda yetiştiriciliği ile uğraşıyor. Bu iller arasında Samsun başı çekerken İstanbul ise ikinci sırada yer alıyor. Diğer illerde yetiştirilen manda sayısı ise 3-5 bin aralığındadır. Toplamda yetiştirilen manda sayısı ise 100 binin çok üzerindedir. Ülkemizde yetiştirilen mandalardan bin 300’ü ise Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce (TAGEM), Anadolu Mandası Islah Projesi çerçevesinde desteklenmektedir. Ülkemizde yetiştirilen diğer mandalar ise Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAY-GEM) tarafından anaç manda olarak desteklenmekedir.2016 ile 2017 yıllarında dünyaya gelen malaklara ise Brusella, şap ve çiçek aşılarının yaptırılmasının ardından manda başına 250 TL destek alınmaktadır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir