• BIST107.401
 • Altın173,640
 • Dolar4,1031
 • Euro4,9999
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Lodoslu Havalarda Migren ve Sinüzit Ağrılarına Dikkat!

Migren ve sinüzit rahatsızlığı olan kişiler, lodoslu havalarda kendilerine çok dikkat etmelidir.
Lodoslu Havalarda Migren ve Sinüzit Ağrılarına Dikkat!
Lodoslu Havalarda Migren ve Sinüzit Ağrılarına Dikkat! Lodoslu Havalarda Migren ve Sinüzit Ağrılarına Dikkat! Lodoslu Havalarda Migren ve Sinüzit Ağrılarına Dikkat!

Migren ve sinüzit rahatsızlığı olan kişiler, lodoslu havalarda kendilerine çok dikkat etmelidir. Çünkü lodos, migren ve sinüziti tetikliyor. Uzmanlar tarafından yapılan uyarılarda ise migren ve sinüzit rahatsızlığı olan hastaların lodoslu havalarda ilaçlarını yanlarına almaları, dışarı ıslak saç ile çıkmamaları ve dışarıda iken kesinlikle bere ya da şapka kullanmaları dile getiriliyor. 
    

Üsküdar Üniversitesi NPİSTAN-BUL Beyin Hastanesi Baş Ağrısı Polikliniği Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Barış Metin, "Havalar lodoslu iken görülen baş ağrıları migren tarzı baş ağrısıdır. Lodosun neden baş ağrısına yol açtığı ise henüz tespit edilemedi. Ancak lodos türü rüzgar, aşırı sıcak ya da soğuk hava ve havadaki nem dengesinde meydana gelen ani değişiklikler baş ağrısını tetiklemektedir. Lodos, çeşitli toz ve minerallerin taşınmasına yol açtığından dolayı baş ağrısı ve migreni tetikleyebilir. Basınç değişimleri de etkendir. Bu durum ise fiziksel açıdan olduğu kadar ruhsal açıdan da olumsuz etkiler. Bu husustaki şikayetler ise yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk, çalışma isteğinde azalma ile vücutta ağrılardır. Lodos, baş ağrısı gibi sağlık sorunları haricinde halsizlik, gözde kanlanma, nefes darlığı gibi sağlık sorunlarına da yol açabilir." şeklinde konuştu. 
    

Lodoslu havaların migren rahatsızlığını tetiklediğini söyleyen Doç. Dr. Metin, "Migren türü baş ağrıları, zonklayıcı, tek taraflı, ışık ve sesten rahatsızlık duymanın eşliğinde seyreden ağrı türüdür. Sinüzit hastalığı olan kişilerde de bu bölgelerde hassasiyet olduğundan dolayı kişi, lodoslu havalarda daha hassas hale gelebilir. Migren rahatsızlığı olan kişiler, sağlıklı beslenmeli, sıvıyı bol tüketmeli, alkol ile sigaradan kesinlikle uzak durmalıdır. Kahve ve sigara gibi migrenin tetikleyicisi olan yiyecekler ile içecekler tüketilmemelidir. Çok zorunlu olmadığı sürece lodoslu havalarda evde vakit geçirilmelidir. Klimalı ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir." dedi. 
    

Havaların lodoslu olduğu dönemlerde bir takım tedbirler ile baş ağrısından korunabileceğini söyleyen Doç. Dr. Metin, "Dışarıda kalmamaya özen gösterilmeli ve ağrı başladığı anda ilaç derhal alınmalıdır. Lodosa maruz kalma süresi arttıkça şikayetlerde artacaktır. Migren, lodoslu hava haricinde de sık tekrarlıyorsa uzmana müracaat edilmelidir." şeklinde açıklamalarda bulundu.         
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler