Pazartesi , Temmuz 16 2018

LYS Tercih Sonuçları Açıklandı|ÖSYM LYS Sonuçları Sorgulama Ekranı


Üniversite adaylarının 10-11-17-18 Haziran 2017 tarihlerinde girmiş oldukları LYS sonuçlarının sonuçlarının açıklanmasının ardından sınavı kazanıp Tercih hakkını kullanana adaylar 18-26 Temmuz 2017 tarihleri arasında gitmek istedikleri üniversite ve bölümlerin tercihi yaptı. Artık LYS Tercih sonuçlarının açıklanması dört gözle bikliyorlar. Geçtiğimiz hafta açıklanması beklenen sonuçlar açıklanmayınca öğrenciler sosyal medya üzerinden baya bir tepki göstermişlerdi.

4 Ağustos 2017 Cuma günü ÖSYM’nin resmi Twitter adresinden LYS tercih sonuçlarının 8 Ağustos Salı günü açıklanacağı duyurulmuştu. Bugün (8 Ağustos 2017) saat 17.00 den sonra açıklanacak olan LYS Tercih sonuçlarını öğrenciler ÖSYM’nin LYS Sonuç Sorgulma ekranı (https:/sonuc.osym.gov.tr) üzerinden TC kimlik numaralarını ve ÖSYM aday şifrelereni girerek sonuçları öğrenebilecektir.

KAYITLAR NE ZAMAN YAPILACAK?

Sonuçlara göre kayıt hakkı kazanan adaylar 14-18 Ağustos arasında kayıt yaptırabilecekler. Elektronik ortamdan kayıtlar ise 11-16 Ağustos arasında olacak. Bu tarihler arasında kayıt yaptırmayan adayların hakları bitecek. E-kayıt yapan adaylar üniversitelerin istedikleri belgeleri istenilen tarihlerde götürererk kayıtlarının yaptırabilirler. Yerleştirme sonuçlarında kayıt hakkı kazanan ama liselerden mezun olamayan tek ders veya bütünleme sınavına kalan öğrencilerin belirtilen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELEGELER?

1- Öğrenicinin ÖSYS Sonuç Belgesi,
2- Öğrencinin diploma aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi,
3- Öğrencinin Nüfus cüzdanının onaylı sureti,
4- İkametgah ilmuhaberi,
5- Askerlik çağına gelmiş veya daha büyük öğrenciler için aseklikce sakıncası yoktur belgesi,
6- 12 adet 4.5 x 6 (cm) ebadında son altı ayda çekilmiş fotoğraf,
7- İlgili Üniversite tarafından kayıttan önce belirlenip ilan edilecek diğer belgeler.

LYS EK YERLEŞTİRMELER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

LYS Tercih yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ve kayıtların yapılmasının ardından, kayıt yaptırmaya ve yeteri kadar başvuru yapılmayan üniversite bölümleri için kontenjanlar açıklanacak. Bu açıklanan kontenjanlara göre ek yerleştirme işlemleri yapılacak.

E-KAYIT NASIL YAPILIR?

LYS tercih yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelere kayıt hakkı kazanan adaylar 11-16 Ağustos tarihleri arasında E-Devlet platformu üzerinden YÖK Üniversite Kayıt işlemlerine giriş yaparak elektronik ortamda kayıtlarını yapabilirler.

About

Check Also

Ak Parti’den Son Dakika Bedelli Askerlik Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Merakla beklenen bedelli askerlik konusunda son dakika açıklaması yaptı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir