Pazar , Temmuz 22 2018

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu


Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade edildi. Temmuz zammı kapsamında maaşlara 87 lira ile 914 lira arasında ilave yapılacak.

Memur ve emeklilerin gözü kulağı bu Haber’de idi.  15 milyon memur ve emeklinin beklediği Temmuz zamları belli oldu.  SSK ve Bağkur emeklileri bu yıl yüzde 9.17,  memur ve emeklilere yüzde 8,65 zam alacak. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak da ifade edilirken maaşları en az 87 lira En fazla ise 914 lira ekleme yapılacak.

YILDA İKİ KEZ ZAM YAPILIYOR

Emekli ve memurları Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 defa zam yapılıyor.  Memur ve emeklisine yapılacak olan zam oranı ise 2 yılda bir Toplu sözleşme ile belirleniyor. Bu zamma geçmiş 6 aylık enflasyon ondan kaynaklı fark oluşması durumunda da ekleniyor. Bağkur ve SSK emeklileri ise memurlar gibi yılda 2 defa zam alıyor. Fakat SSK ve Bağkur emeklileri için toplu sözleşme geçerli olmuyor.

ENFLASYON FARKI MAAŞLARA EKLENECEK

Memur ve emeklilere toplu sözleşmeye göre bu yıl yüzde dört +  yüzde üç buçuk zam alacaktı. Memur ve emeklilerine Ocak’ta %4 yapıldı. Yine Temmuz ayında Yüzde 3.5 oranında zam alacak olan memur ve emeklilerine maaşlarına Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ilk 6 aylık enflasyon farkı da eklenecekti. Açıklanan enflasyon farkının yüzde 9.17 çıkması ve Ocak ayında yapılan yüzde dörtlük zaman Anlaşması ile oluşan 5.17 Lig fark Temmuz zammını eklenecek. Yani memurlar Temmuz ayında yüzde 8.65 zam alacak.

 

About admin

Check Also

Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Takibe Alınanların Sayısı Düştü

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılında kredi kartı ve kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir