Fatih Portakal hakkında 3 yıl hapis istemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu FOX TV Ana Haber spikeri Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK’dan geldi. BDDK, Portakal’ın 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Fatih Portakal hakkında 3 yıl hapis istemi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu FOX TV Ana Haber spikeri Fatih Portakal hakkında bir suç duyurusu da BDDK’dan geldi. BDDK, Portakal’ın 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası ile cezalandırılmasını istedi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ünlü spiker hakkında yaptığı suç duyurusunun sebebinin sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım olduğu öğrenildi.

Gerekli Yasal Yollara Başvurulacağı Bilgisi Verilmişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, FOX TV Ana Haber spikeri Fatih Portakal hakkında, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliği taşıyan ve bankacılık ve finans sistemine yönelik olarak gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği belirtilmiş ve söz konusu paylaşımla ilgili gerekli yasal işlemlere başvurulacağı bilgisi paylaşılmıştı.

3 Yıl Hapis İstemi

BDDK tarafından Fatih Portakal hakkında yapılan suç duyurusunun ardından 3 yıl hapis istemi gündeme geldi. 5411 sayılı Bankacılık Kanununun itibarın korunması başlıklı 74’üncü maddesine göre, 5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlar vasıtasıyla bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine veya servetine zarar verebilecek bir hususa kasti olarak sebep olunamaz ve bu yolla aslı olmayan bir haber yayılamaz. Söz konusu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı kanunda yer alan 158’inci maddeye göre bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ve bin günden iki bin güne kadar adli para cezası olarak belirtilmiştir. Söz konusu kanun kapsamında aykırı ifadelerde bulunan şahıs hakkında kanunun 162’inci maddesi uyarınca kurul tarafından suç duyurusunda bulunulması kararı verildiği duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Suç Duyurusunda Bulunmuştu

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da kendisinin yaptığı Tekalif-i Milliye açıklaması ile ilgili sosyal medya hesabında paylaşım yapan ve gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanan Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. 
 

Yorumlar (1)
Zihni 2 ay önce
Bu kaçıncı yanlışları.bu haber spikerini yoksa siyasetin temsili sipikerliuini kime ayna tutuyor.yahu hep eleştiri iyide olsa kusur sen neyaptin bu ülkeye habire baltalamaktan başka ne yaparsın.habu başkan olmasaydı vay bizim halimiz ne olurdu.sizin ağzınız hep konuşur bitane hayır icratinizi gören yok.yok başkan bunu yaptı şunu yaptı başkan kadar başınıza taş düşsün ulan başkan olmasaydı italyadan beter olunurdu hortlaklar bilipte konuşuyorsunuz bilmeden konuşuyorsunuz ALLAH BAŞKANA HAYİRLİ ÖMURLER GUC KUVVET NASİP EYLEYE SİZİ GİBİLERİDE RABBİM CATLATA EMELLERİNİZE ASLA KAVUŞMAYİ RABBİM NASİP ETMEYE.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@