Anne-Baba-Çocuk ve İletişim

Çağımız teknoloji çağı ve yarınımızın teminatı olan çocuklarımızı anne ve babalar yerine daha fazla oyuncaklar, tabletler ve bilgisayarlar yetiştiriyor. Normal şartlarda anne, baba ve çocuk arasında olması gereken sosyal etkileşim ve iletişim ise yok denecek kadar az.

Çocuğun oyuncaklarıyla, tabletiyle ya da bilgisayarıyla kurduğu iletişim doğal bir iletişim değildir. Bu tür teknolojik aletlerle kurulan sosyal iletişim ve etkileşimler ise yapay olmaktan öteye gidemez. Bu tür teknolojik aletlerle büyüyen çocuklar jest ve mimiklerini çok az kullandıkları için kendilerini ifade etmekte çok fazla güçlük çekerler. Kendilerine olan özgüvenleri gelişmez ve etrafındakileri de tam idrak edemedikleri için kimseye güvenmezler.

Anne ve babalar, çocuklarını teknolojinin acımasız eline teslim etmeyerek çocuklarıyla kaliteli bir iletişim kurdukları takdirde çocuklarının sosyal gelişimlerinin yanı sıra dil gelişimlerine de çok ciddi katkı sağlamış olurlar.

Şunu unutmamak gerekir ki çocuklar, anne ve babalarının gölgelerine değil, onlara katacakları değerler ile onların yürekten gelen sevgi ve ilgisine muhtaçtırlar. Anne ve babalarının gözlerindeki bitmek tükenmek bilmeyen sevginin yaşamlarına katacakları güzellikler ile yaşamları ilkbahara dönecektir.

Çocuklar, yaşamları boyunca anne ve babalarının sıcaklığını ve kokusunu hissederlerse, yarınlarında topluma faydalı ve mutlu bir birey olurlar. Aksi koca bir boşluk olur ki çocuk, yarınlarında karşılaşacağı fırtınaların üstesinden gelecek gücü kendisinde bulamaz.

Teknoloji bağımlılığı bir virüsten daha hızlı yayılmakta ve anne, baba ve çocuk arasındaki iletişime ve sosyal ilişkiye balta vurmaktadır. Öyle ki çocuklar, anne ve babalarının yoksunluğundan daha fazla teknolojik aletlerin yoksunluğunu hissetmektedir. Bunun tek sorumlusu ise anne ve babalardır. Çünkü akşam eve geldiğinde rahat etmek için ya da rahatça bir dizi izlemek için çocuklarını teknolojik aletlerin bağımlısı haline getiren anne ve babalardan başkası değildir.

Şimdiki çocuklar ya da gençlik, yüz yüze iletişim kurmaktansa internet ya da sosyal medya üzerinden iletişim kurmaya çalışmaktadır. Bu da çocukların ve gençliğin anonim ve asosyal bir kişiliğe bürünmesine neden olmaktadır. Bu da sosyal iletişimde problemlerin yanı sıra çocuklarda göz hastalıkları, kamburlaşma gibi problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Hatta çocuklarda yalan söyleme alışkanlığına bile neden olabilir. Çünkü günümüzde çocuklar, teknolojik aletler başında geçirdikleri zaman ile ilgili anne ve babalarına sürekli yalan söylemektedir.

Teknolojinin, en başta aile bağlarını zayıflattığının bilincinde olarak çocuklarımızı teknolojinin acımasız ellerine teslim etmeyelim. Ama teknolojiden de hepten uzak tutmayalım. Teknolojiyi oyundan, sosyal medyadan daha fazla bilgiye ulaşmak için kullanmaları hususunda çocuklarımızı yönlendirelim. Evlerimizde sosyal kontrol mekanizması oluşturarak çocuklarımızın iradesini destekleyelim. Özellikle aile içerisindeki iletişim güçlendirilmelidir. Aile bağları güçlü olan çocukların teknolojiye bağımlı olma riski çok daha düşüktür.  

Teknolojik aletler, çocuklar için elektronik bir bakıcı değildir. Eğer çocuklarımızı elektronik bakıcıların eline teslim edersek, yarınlarda o çocuklar bizim evlatlarımız olmayacaklardır.         

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Şener Koştu - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?