LOZAN: Osmanlı’nın Ölüm Kağıdı, Türkiye’nin Nüfus Cüzdanı

“Zaman hakikatlerin müttefikidir.” der, Şark Fatihi Kazım Karabekir Paşa…

Hakikatlerin üzerini kaç kat toprakla örterseniz örtün; öyle bir zaman gelir ki, o toprağın en ümitsiz yerinden bir filiz yeşerir ve en gür seda ile haykırır yalancı tarihine…

Önce hesaplaşacağız...

Hesaplaşacağız ki sonrasındaki helalleşme evremize adım atacağız. Evvela şunu söylemeliyim ki; hiçbir varlığın, kuralın, kaidenin, düşünce eksenli fikirsel yaklaşımların söylemsel yansımasının, bireylerin korku ve yasakçı cezai müeyyidesini tarihine gömdüğü bir Türkiye idealine kavuşmanın özgürlüğünü yaşıyoruz.

Ne mutlu ki bu millete; asırlık prangalardan, manasız putlaştırmalardan kurtulmamızın yollarını açıyoruz. Lozan da bu asırlık prangalardan biriydi ve Devlet Başkanımızın yaptığı son çıkışla bu pranganın kırılmasına gidecek yolu açmış olduk. Böylece toprağımızda gözü olanlara da 'Biz bırakın toprak vermeyi, kaybettiğimiz toprakların acısını bile henüz dindiremedik, siz ne diyorsunuz?' mesajını üstü örtülü olarak vermiş olduk. Bilseniz “Lozan tarihimizdeki en büyük zaferdir" hamasetine itiraz edenlerin resmen hapse atıldığı bir Türkiye'den, bugün Devlet Başkanımızın “Zafer değil hezimettir" diyebildiği bir Türkiye'ye gelmek için nice acılar çekti bu millet. Ne sıkıntılara göğüs gerdi. Gözyaşlarıyla yıkandı hapishane hücreleri.

Kısacası nasıl Sultan Abdülhamid döneminin artıları ve eksileri yazılabiliyor ve konuşulabiliyorsa İstiklal Savaşı ve İnkılaplar da olumlu ve olumsuz taraflarıyla, getirdikleri ve götürdükleriyle özgürce ele alınabilmelidir. Bunun yolu kapanmayacak şekilde açılmıştır artık elhamdülillah…

Lozan Konferansı'nın resmi adı olan Yakın Doğu İşleri Konferansı: Yani Osmanlı'nın tasfiyesini hukuki belgeye bağlama anlaşması.

Lozan, Osmanlı topraklarının bölüşülmesi için toplanılmış ve Osmanlı topraklarının beşte dördünün tapusunun el değiştirdiği bir toplantıdır. Bunu Sevr'de denemişler ama başarılı olamamışlardı. Sultan Vahdettin Sevr'i tasdik edeceğine tahttan çekilmeyi tercih edeceğini, ölse de Sevr'i imzalamayacağını söylemişti. Bu bir kahramanlıktır ama bizde kahramanlara hain denilmesi istisna değil kuraldır.

Yıl 1923 İsviçre’nin Lozan Kenti

Üç ayaklı masanın bir ucunda İsmet İnönü, diğer tarafında diplomasi kurtları: itilaf devletleri... Lozan’a giden heyet Mustafa Kemal tarafından sınırlar konusunda hassas olunması konusunda uyarılmıştır. Heyet büyük bir merasimle İsviçre’den Lozan’a gönderilir fakat ekip tamamen hazırlıksızdır.

4 şubat 1923 Pazar akşamüstü; görüşmeler çıkmaza girmiştir, Lozan görüşmesi sırasında İngiltere, Fransa ve İtalya’ya büyük tavizler veren İsmet Paşa kaldığı otelin lobisinde gazetecilere “Büyük fedakarlık yaptım ve her şeyi kabul ettim.” der. İşte bu “Her şeyi Kabul ettim” kelimesi Lozan’ı bir zafer olarak göklere sığdıramayanların üzerinde düşünmesi gereken en önemli cümle olarak tarihe geçer.

İsmet Paşa ve heyeti Lozan’da masaya oturduğunda arkalarında büyük bir milli mücadele zaferi vardır. Ve bu zaferin yankıları, gerek İslam Dünyasının Halifesinin kutsal çağrısı sonrasında mallarını ve canlarını esaret altındaki Halife-i Ruy-i Zemini kurtarma yolunda harekete geçen İslam Aleminde, gerekse gözlerini zengin petrol yatakları ve madenleri olan Alî Osman’ı parçalama uğrunda plan yaparak ömürlerini geçiren bir takım güç odaklarının karanlık dehlizlerinden geliyordu. Fakat bu mücadele ve elde edilen büyük zafer, maalesef ki Lozan’da üç ayaklı masa üzerine bırakıldı. Yani anlayacağınız; Milletin kazandığı Milli Mücadele Muzafferiyeti, Lozan Masasında İtilaf Devletlerine emanet edildi.

“Her şeyi Kabul Ettim” kelimesiyle bakın nereler oldu: Musul, Kerkük ve Süleymaniye İngilizlere bırakıldı.

Yıllar sonra İsmet Paşa Lozan ile ilgili verdiği demeçte, “İngilizlerin istediğini hallettim. Yani tavizi verdim.” der.

Mütareke usullerine göre, ateşkes yapıldığında elinizde hangi topraklar bulunuyorsa, barış görüşmelerinde masaya oturduğunuzdaki sınırlarınız üzerinden müzakerenizi yaparsınız. Mondros Mütarekesinde Misak-i Milli sınırlarımız dâhilinde olan, Musul, Kerkük, Erbil, Halep, Batum, Batı Trakya, Antakya ve Adalar bizim sınırlarımızda iken Lozan sonrasında itilaf devletlerinin süslü masasına servis edildi. Ayrıca mücadelesini sürdürdüğümüz Sudan, Libya, Mısır ve Kıbrıs meseleleri dahil haksız yere işgal edilen bir çok toprağımızdan Lozan’da atılan imza ile feragat edildi. Örneğin Lozan’da madde 17, Mısır ve Sudan'ı verir İngilizlere, madde 20 Kıbrıs'ı. Evet yanlış okumadınız, Lozan’a kadar bizimdir Sudan ve Kıbrıs… ve daha fazlası.

Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek tabiri tam da bize bu süreci anlatmaktadır. Cumhurbaşkanımızın ifadesi ile, “Bize Sevr’i gösterip, Lozan’a ikna ettirdiler.”

Diplomasi oyunlarından bahsedelim isterseniz? Hani diplomasi tecrübesi olmayanlara karşı masada çapraz ateş açan kurtların öç alma dansına…

Mondros sürecinde biz, mütareke evresinde birliklerimizi durdurmamıza rağmen, onlar “biz birliklerimize haber ulaştıramadık” diyerek; Musul’u ve Kerkük’ü işgal ettirdiler. Ve sonra şunu söylediler “Mühim değil sorun değil zaten Musul ve Kerkük sizin. Biz bunu düzeltiriz.” dediler fakat, Lozan’da bu konuyu konuşturtmadılar bile. Ve daha sonra bu meseleyi Lozan’dan sonra konuşacağız diyerek, Musul ve Kerkük’ü zapt ettiler.

Vurgulanması gereken konu şudur ki; İnönü, Musul hariç hiçbir yeri Lozan’da dava etmemiştir.

Misakı Milliye dahil oldukları halde, Batum, Batı Trakya, Adalar, Kıbrıs, Antakya ve Haleb’in bize bırakılması için Lozan’da söylenmiş tek cümle yoktur.

Yine Lozan görüşmeleri içerisinden Batı Trakya’nın Yunanistan’a değil Bulgaristan’a bırakılması yolunda bir görüş öne sürüldüğü görülmektedir. Anadolu kıyılarına 800 metre mesafedeki İstanköy adası talep edilmezken Romanya’da Tuna Nehri üzerinde Adakale için verilen mücadele ve sarf edilen enerji ilginçtir...

Çanakkale boğanı trafiği için kayıtsız şartsız bize verilecek olan Limmi’nin kayıtlara geçmemesi ve bu nedenle de yunan tarafına kalması nasıl açıklanabilir ki?

Anadolu insanının her türlü fedakarlıkla kanlarını döküp canlarını feda ederek, dişleriyle tırnaklarıyla kazandıkları zaferlerin Lozan’da hezimete dönüştürülmesi hak mıdır reva mıdır ?

Savaşın kaybedeni Yunanistan’ın bu macerayı kayıp değil kazançla kapatması hayretle hatırlanmaktadır.

Lozan’da yaşanan İngilizlerin baskı ve blöfleri, yeterli ve basiretli diplomatlarımızın olmayışı gibi durumlar kazanılan zafer sonrası elde edilmesi gereken diplomasi galibiyetini millet hafızasında yok etmiştir. Hemen her durumu vatana ihanetle suçlayan kimi kesimlerin, bu konularda fikir beyan etmekten kaçınarak Lozan’ı bir diploması zaferi olarak göstermeleri de ayrıca incelenmelidir.

Yaklaşık bir asırdır millet hafızasında sorulan en mühim soru şudur ki; 623 yıl dünya sahnesinde koca devletlere diplomasi dersi veren Osmanlı Devletinden geriye kalan bir tek diplomat yok mudur ki, diplomasi sanatında tecrübesiz bir asker, koca milletin kaderine yön verecek bir antlaşmaya gönderildi…

Meselenin en kritik yeri şu ki: İtilaf Devletleri, Sultan Vahdettin’e onaylatamadıkları Sevr Antlaşması'nın yerine onun biraz hafifletilmişi olan Lozan'ı bu defa Ankara hükümetine kabul ettirdiler. İstanbul'daki resmen tanınmış devletin tasfiyesini Ankara hükümetine yaptırdılar. Peki bu adil ve hukuken geçerli bir muamele midir? Sizin anlayacağınız, bir bakkalı çırağına tasfiye ettirmek gibi bir şeydi bu durum.

Bizler yıllarca tarih kitaplarında sözde Lozan Zaferimizi, kazandığımız toprakları niçin masada kaybettik diye sorgulamadan ve büyük bir hamasetle okuduk.

Dedim ya önce hesaplaşacağız, hesaplaşacağız ki Yeniden Büyük Türkiye idealiyle fütuhat meşalemizi yakacağız Allah’ın izni ile inşallah….

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Feyzullah TECİRLİ - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul anket Yapılmalı Mı ? Yapılmamalı mı ?