Mutlu Bir Evlilik İçin Bazı Öneriler

 Hatırlayacağınız gibi diğer yazımızda çocuğumuzun eğitimine eşimizi seçerken başladığımızı ve eş seçimimizin aynı zamanda çocuğumuzun anne-babasının da seçimi olduğunu, bu konuda eşimizi seçerken nelere dikkat edebileceğimize değinmiştik. Bu yazımızda ise eşimizle bizim için mutlu bir aile yuvasını nasıl sağlarız ona değinmeye çalışacağız. Zira geleceğin her yönden sağlıklı, mutlu ve güçlü bireyleri mutlu yuvalarda mutlu ve birbirine bağlı ebeveynlerin verdiği eğitimle yetişir.

  Evet, ilk olarak eşimizi yüce ALLAH ‘ın bir emaneti bileceğiz ve emanete sahip çıkıp çıkmadığımızın, emanete nasıl davrandığımızın hesabının bir gün yine emaneti bize veren ALLAH tarafından sorulacağını unutmayacağız. Bu her iki eş için de böyledir; kadın erkeğe nasıl emanet edilmişse, erkek de kadına emanet edilmiştir.

  İkinci olmazsa olmazımız saygı. Eşler herşeyden önce kendisine sonrada birbirine saygılı olmalı. Çünkü karşı taraftaki insan eşimiz olsa da farklı bir birey ve asla bize ait bir eşya değil, ona karşı davranışlarımız basit düzeyde olamaz. Nasıl çevremizdeki önemli insanların yanında dikkatli oluyorsak (belki yabancıların yanındaki kadar olmasa da) eşimizin yanında da hareketlerimize, eşimize karşı tavırlarımıza dikkat etmeliyiz. Türkiye de ne yazık ki evlenene kadar insanlar, eş adayına karşı hareketlerinde çok dikkatli olurlarken evlendikten sonra köprü geçildi misali hareketlerinde lakaytlığa kayıyorlar. Bu durum ne yazık ki eşimizle ilişkimizin kalitesini düşürüyor.

  Üçüncü olmazsa olmazımız eşimizin küçük hatalarına karşı hoşgörülü olmayı bilmektir. Çünkü kusursuz insan yoktur. Kusursuz olan tek varlık ALLAH ‘tır. Bu sebeple eşlerimizin kusurlarını affedebilmeliyiz. İnsanız hata yapabiliriz eşimizde hata yapabilir hele evliliğin ilk yıllarında iki taraf birbirini daha tam tanımıyorken bir çok hata yapılabilinir. Bu sebeple evlilikte eşler birbirlerinin hata yapabileceklerini unutmamalı. Hatalar telafi edilebilir hatalarsa hoşgörü çerçevesinde düzeltilebilinir.  Aksi takdirde küçücük hatalar bile güzel bir evliliği boşanmaya kadar götürebilir. Böyle bir hüsranlı sona uğramamak için eşimizin küçük hatalarına karşı şefkat ve hoşgörü nazarıyla bakmayı deneyebiliriz.

  Diğer bir dikkat etmemiz gereken nokta ise öz bakımımız. Türkiye’deki evliliklerin en büyük sorunlarından biri de özbakım problemi. Ne yazık ki evlenene kadar birbiri yanına giderken giyim kuşam ve kişisel bakımına dikkat eden eş adayları evlendikten sonra bu özeni göstermemektedir. Bu da yine evliliğin kalitesini düşürmektedir. Düşünsenize o bakımlı eş adayınız gitmiş yerine bambaşka biri gelmiş. Yine özbakım, kaliteli bir evlilik için erkeğinde kadınında dikkat etmesi gereken en önemli gerekliliklerdendir.

  Eşlerin mutlu bir evlilik için dikkat etmesi gereken bir diğer hususta toplum içinde eşlerin birbirini temsil ettiğinin unutulmamasıdır. İnsanlar toplum içinde değeri olmayan biriyle yaşamayı kolay kolay istemez. Bu sebeple toplum içerisinde eşimizi temsil ettiğimizi unutmamalıyız özellikle de evlendikten sonra hal, hareket ve tavırlarımızda daha da dikkatli olmalıyız.

  Türkiye’de dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de eşlerin aileleri. Ne yazık ki toplumumuzda aileler çocuklarının evliliklerine yerli yersiz müdahaleyi kendilerine bir hak olarak görmektedirler. Aileler evliliklere evliliği sona erdirecek hataları gidermek amaçlı tecrübelerinden yola çıkarak ürettikleri çözüm yollarını gençlere aktarabilirler. Fakat Türkiye‘ de aileler kendilerinin yaşayamadıkları evlilik lükslerini çocuklarının evliliklerinde görmeyi hedefliyorlar. Bu da gençlerin evliliklerine sürekli müdahale hakkını kendilerinde bulmalarına sebep oluyor. Kız tarafı kendi çocuğunu kullanarak erkek tarafı da kendi çocuğu kullanarak evliliklere müdahale edip ya hiç sorun yokken sorun çıkarıyorlar ya da bir sorunu çözülmez hale getirebiliyorlar. Bu sebeple eşler ailelerinin, evliliklerine müdahalelerinin sınırını iyi çizmelidir. Yoksa mutlu bir evlilik çözümsüz sorunlar yumağına dönüşebilir.

  Evlilik sonrası en çok dikkat edilecek hususlardan biride eşlerin birbirlerinin ve eşlerinin ailelerinin sırlarını kendi sırlarıymış gibi korumaları gerektiğidir. Çünkü eşler birbirlerinin sır perdesidir.  Düşünsenize başınıza bir iş geldi ve bunun kimse tarafından bilinmemesi gerekiyor fakat eşinizin yakınlarından biri ziyaretinize geliyor ve sohbet esnasında “Ya sizin o iş ne oldu?” diyor ve o problemi siz anne babanız ve eşiniz biliyor, yorumu size bırakıyorum.

  Ve cinsellik, evliliğin olmazsa olmazı. Ne yazık ki birçok konu gibi Türkiye’ deki evliliklerde bu konu da ya az bilinen ya da dikkat edilmeyen bir konu. Eşlerin birçoğu cinsellik konusunda problemler yaşamaktadırlar, biz burada biyolojik sorunları sağlık uzmanlarına bırakıp cinselliğin psikolojik boyutunu, eşlerin cinsellikte birbirine karşı tutumlarının ne olması gerektiğini ele alacağız. Her şeyden önce herhangi bir sağlık problemi ve özel durum yoksa bir eş, eşinin cinsel isteğini geri çevirmemeli yoksa cinsel isteği olan eşe reddedilme duygusu hakim olur ve eşler arası muhabbette azalma olur. Yalnız cinsellik isteyen eşin, eşinin ruhsal ve sağlık durumunu göz önünde bulundurarak isteğini eşine çeşitli yollarla iletmesi gerekir. Ve monoton bir cinsel hayattan uzak durun. Eşler cinsel birliktelik öncesi birbirlerine güzel sözler söylemeli, küçük romantik oyunlar hazırlamalı. Neden çünkü eşiniz bir insan, eşiniz de olsa sizden farklı bir insan. Bu sebeple hal, hareket ve tavırlarımızda istediğimiz gibi eşlerimize yaklaşamayız. Her şeyde olduğu gibi cinsellikte de eşimizin ilgilerine dikkat etmeliyiz.

  Son olarak eşinizi bir arkadaş gibi görün, eşinizi övün olumlu gördüğünüz birçok şeyi eşinize ifade edin. Şımarır diye korkmayın eşinizi şımartmayacaksınız da kimi şımartacaksınız! Eşinize güvenin…

  Evet, bildiğimiz kadarıyla mutlu bir yuva için eşlerin birbirine karşı yapması gerekenleri anlatmaya çalıştık. “Yaa! kim uğraşacak” demeyin evlilik fedakârlık ister. Hiçbir sefa, cefasız olmaz, mutlu olmak isteyen gayret göstermeli özellikle de evlilikte.  Biz bu gayretleri gösterdikten sonra eşimizle aramızdaki muhabbeti arttırması için ALLAH a dua edeceğiz. Yuvalarımızı dışarıdaki bütün olumsuzluklara karşı kurulmuş içinde mutluluğun hakim olduğu sarsılmaz kaleler haline getirmeye çalışalım. Ve mutlu yuvalarımızda her yönden sağlıklı nesilleri yetiştirelim inşaALLAH. Bir sonraki yazımıza kadar ALLAH a emanet olun…

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Abdullah VELİOĞLU - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Canlı Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Canlı Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Canlı Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Canlı Haber değil haberi geçen ajanstır.Anket Kanal İstanbul Yapılmalı Mı ?