Salı , Haziran 19 2018

Martin Strid, Müslümanlar İçin Haddini Aşan Sözler Sarf Etti


İsveç’te göçmenlere karşı izlenen politikaları savunmasıyla tanınan İsveçli Demokratlar Partisi (SD) Milletvekili Martin Strid, Müslümanlara yönelik “Onlar, %100 insan değiller.’ ifadesini kullanarak hakaret etti. 
     

İsveç’in devlet televizyonu olan SVT’de yayınlanan ”Forum” programında açıklamalarda bulunan Strid, Müslümanlar için hakaret dolu sözler sarf etti. Martin Strid, “Müslümanlar, %100 insan değil.” şeklinde haddini aşan ifadeyi kullandıktan sonra İslamiyet’i öğrendikçe dehşete düştüğünü belirtti. 

Müslümanlara Hakaret Dolu İfadelere Tepkiler

Strid tarafından Müslümanlar için sarf edilen hakaret dolu ifadeleri İsveç ana muhalefetinden büyük tepki gördü. Ana muhalefet sağ Liberal Moderat Parti Genel Başkanı Jan Björklund, Martin Strid tarafından sarf edilen Müslümanlar hakkındaki ifadelere sert tepki gösterip, bu ifadelerin kabullenemez olduğunu belirttikten sonra ”Demokratlar Partisinden saf ırkçılık.” değerlendirmesini yaptı. Liberal Merkez Parti Genel Başkanı Annie Lööf ise “Demokratlar Partisi ‘ırkçılığa’ kapı araladı. Bu hususta Demokratlar Partisi Lideri Jimmie Akesson ne düşünüyor?” şeklinde konuştu.

İsveç Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt’de Martin Strid tarafından yapılan açıklamanın “saf bir ırkçılık” örneği olduğunu söyledi. Öte taraftan Norrköping kentinde yaşayan Müslümanlar ise Strid ile ilgili “halklar arasında nefret ve kin yaymak” gerekçesiyle savcılığa suç duyurusu yaptılar. 
 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir