Cumartesi , Ağustos 4 2018

Mavi Göl, Bir Gören Büyüsünden Kurtulamıyor


Giresun’a bağlı Dereli ilçesinde bulunan Mavi Göl, daha 3 yıl önce keşfedildi. Keşfinden hemen sonrada alınan karar ile Kuzalan Tabiat Parkına dahil edildi. 
    

Turkuaz renginin oluşturduğu eşsiz görüntüsüyle görenleri büyüleyen Mavi Göl, son zamanlarda turistlerin en büyük ilgi odağı arasında yer alıyor. Mavi Göl, sınırları içerisinde bulunduğu Kuzalan Tabiat Parkı ile birlikte her sene binlerce tatilci ve turiste ev sahipliği yaparken bin 800 metre uzunluğundaki travertenleri ve şelalesi ile göz kamaştırıyor. 
    

Mavi Göl, aynı zamanda Doğu Karadeniz sınırları içerisinde sodalı suyun dere olarak aktığı tek yer. Bu özelliğinin yanı sıra belirli aylarda turkuaz rengini alan suyu ile Mavi Göl, ziyaretçilerinde büyük bir hayranlık hissi uyandırıyor. 
    

Halk tarafından ‘Sodalı Göl’ diye de tabir edilen ve 3 gölden meydana gelen Mavi Göl’ün suyunun turkuaz rengini almasındaki neden ise kireç taşları ve suyunun sodalı olmasıdır. 
    

Mavi Göl, eşsiz ve büyüleyen güzelliği ile 3 yıl içerisinde 300 bin turisti kendisine çekerken Doğa Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, “Mavi Göl, Doğu Karadeniz Bölgemizin dere yatağına sahip tek sodalı suyudur. Keşfedileli daha 3 yıl olmasına rağmen traverteni, şelalesi ve turkuaz rengi suyu ile tatilcilerin ve turistlerin ilgi odağı olmayı başardı. Kuzalan Tabiat Parkı sınırları içerisine dahil edilen Mavi Göl, nazlı bir gelin gibi görenleri kendisine hayran bırakıyor. Doğa harikası olan Mavi Göl’ü ziyarete gelen turistlerimizin göle daha rahat ulaşmalarını sağlayabilmek için yürüyüş yolu ve otopark projemizi önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştireceğiz.” şeklinde konuştu.  
 

About

Check Also

Japonya'da İnşasına Başlanan Dünyanın İlk Sualtı Şehrinin İnanılmaz Yapısı

4 futbol sahasından daha büyük ve elektrik/su kaynağı denizin 3.2 kilometre derinliğine kadar hizmet verebilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir