Pazar , Temmuz 22 2018

Memur ve Emeklilere Son 10 Yılın Rekor Zam Oranı Geliyor


Milyonlarca memur ve emekli, 3 Temmuz tarihinde açıklanacak enflasyon verisini merakla bekliyor.  Tahminlere göre memur ve memur emeklilerinin enflasyon farkından dolayı alacakları zam oranı son 10 yılın en yüksek zam oranı olacak.

Merkez Bankası 2018 yılında memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranına ilişkin anket tahminlerini yayınladı. Yılın ilk ayı enflasyon oranının tahminlere göre yüzde 7,27 ye yükselmesi bekleniyor. Eğer enflasyon verileri beklentileri karşılarsa Temmuz ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri yüzde 7,27 oranında zam alacak. Memur emeklilerinin Temmuz ayında alacağı zam oranı ise yüzde 6,77 olarak gerçekleşecek. Memur ve memur emeklilerinin Toplu sözleşme kapsamında bu ay alacakları zam yüzde 3,5 olurken,  3 Temmuz tarihinde enflasyon farkı oranın açıklanması ile net Maaşlar belli olacak.

SON 10 YILIN EN YÜKSEK ZAM ORANI OLABİLİR

Yapılan araştırmalar ise bu yıl Temmuz ayında yapılacak maaş artış oranının son 10 yılın aynı döneminde yapılan maaş artış oranları ne yüksek oranı olması beklendiğini gösteriyor. Son 10 yılda Temmuz ayında sadece 2014te her yıl maaş artışı yapılmış. Bugüne kadar en yüksek maaş artış oranı ise 2017’de 6,92 olarak gerçekleşti.

FARK ALACAKLARI KESİN

Enflasyon artışı 2018 yılının ilk 5 ayında yüzde 6,39 olarak gerçekleşti.  Bu oran bile son 10 yılın aynı döneminde gerçekleşen en yüksek seviye oldu.  Temmuz ayı verileri eklenmeden önce bile Kamu görevlilerinin ücretleri ne enflasyon farkının yansıması kesin oldu.  Şu anki verilere göre bu durumda fark 2,39 olarak gerçekleşiyor.  Eğer Temmuz ayı enflasyon verileri açıklandıktan sonra 6 aylık enflasyon yüzde 7’yi aşarsa fark daha da yükselecek.

HAZİRAN RAKAMI EKLENECEK

1 Temmuz itibariyle maaş katsayılarını yüzde 2,39 enflasyon farkı artışı yapılması durumunda genel maaş zammı ile birlikte maaş oranı yüzde 5,89 olarak gerçekleşecek.  Diğer yandan Haziran ayında Enflasyonun artması durumunda bu artış oranı da maaş zamlarına eklenecek. Tahminler maaş artışının yaklaşık yüzde 7 oranında olabileceğini gösteriyor.

About admin

Check Also

Kredi Kartı Borcu Nedeniyle Takibe Alınanların Sayısı Düştü

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan verilere göre 2018 yılında kredi kartı ve kredi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir