Salı , Temmuz 17 2018

Merkel'den Trump'a Çelme


Esat rejiminin kimyasal silah kullandığını iddia ederek dünyayı savaşın eşiğine getirerek sıcak saatler yaşanmasına neden olan ABD Başkanı Trump, Almanya Başbakanı Merkel’in açıklamalarıyla adeta soğuk duş aldı. 
    

Trump’ın ” Beyaz Miğferler” olarak adlandırılan sivil kuruluşu tarafından yayınlanan tartışmalı görüntüler ve Esat güçleri tarafından kimyasal silah kullanıldığının ileri sürülmesi ile başlayan savaş tehditlerine destek vermeyen Batı Dünyasından yağan tepkiler dinmek bilmiyor. 
    

Akdeniz’de Sıcak Saatler
    

Savaş güçlerini Rusya ile karşılıklı olarak Akdeniz’e gönderen ABD tarafından batıya yapılan çağrıya Fransa haricinde destek veren olmadı. İngiltere Başbakanı May, “Bakanlarımla görüşeceğim” şeklinde açıklama yaparak çağrıya tereddütlü yaklaşırken, ABD’ye savaş desteği konusunda Almanya’da kararsız tavır sergiledi. 
    

Almanya’dan Net Açıklama 
    

Almanya Başbakanı Merkel, Suriye’ye müdahale içerisinde kesinlikle bulunmayacaklarına yönelik net bir açıklama yaptı. Trump tarafından Esad’ın kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle savaş rüzgarları estirilse de dünya, Trump’a destek vermek hususunda daha fazla kanıt istiyor. Diplomatik gözlemciler tarafından yapılan açıklamalarda da Trump’ın savaş çıkışının fazla destek görmeyeceği görüşü dile getiriliyor. 
    

Merkel’den, Trump’a Soğuk Duş
    

Kimyasal silah kullandığı gerekçesiyle Suriye’ye askeri müdahale dünya gündemindeki yerini koruyor. ABD ile Rusya, peş peşe açıklamalarla karşılıklı restleşirken önemli bir açıklama yapan Almanya Başbakanı Merkel, “Suriye’ye olası bir müdahalede Almanya kesinlikle bulunmayacaktır. Suriye’ye yapılacak hiçbir hava saldırısında da yer almayacaktır.” dedi.  
    

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir