Cuma , Temmuz 20 2018

Merve Kavakçı Kuala Lumpur Büyükelçiliğine Atanacak!


Merve Kavakçı ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Dışişleri Bakanlığı’nda yaz dönemi kararnamesi hazırlandı. Yeni kararnamede Merve Kavakçı’nın Kuala Lumpur Büyükelçiliğine atanacağı öğrenildi. 

İlk türbanlı Milletvekili olarak 1999 yılında Fazilet Partisi’nden seçilen Merve Kavakçı, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanacak. Merve Kavakçı, Meclis’te tepkiler nedeniyle yemin edememiş, izinsiz ABD vatandaşı olduğu için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmış ve milletvekilliği de düşmüştü. 

VATANDAŞLIĞI ALMIŞTI
Merve Kavakçı, Resmi Gazete’de 3 Temmuz tarihinde yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile T.C. vatandaşlığına geri alınmıştı. Dün itibari ile Dışişleri Bakanlığı’nın son büyükelçiler kararnamesindeki isimler Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu tarafından aranmaya ve görevleri tebliğ edilmeye başlandı. Alınan ilk bilgilere göre Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak da Merve Kavakçı atanacak. 

MERVE KAVAKÇI KİMDİR?
Merve Kavakçı, 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan seçimlerde Fazilet Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçildi. Ancak, TBMM’de düzenlenen yemin törenine başörtülü gelince 2 Mayıs 1999’da meclisten çıkarıldı. ABD vatandaşı olduğunu bildirmeyen Merve Kavakçı, Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığından çıkarıldı. Milletvekilliği de düşen Kavakçı 1999 yılında ABD’ye yerleşti. Merve Kavakçı hala Washington’da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya devam ediyor. 3 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile Kavakçı tekrar T.C. kimliğine kavuştu. 

 

About

Check Also

Adnan Oktar’ın Sorgusu Başladı, Suçlamaları Kabul Etmedi

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonda ifade alımları bu sabah saatlerinde başladı. Alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir