Cuma , Ağustos 3 2018

Mesut Özil Alman Milli Takımını Bıraktı, Türk Milli Takımında Oynayabilir Mi


Mesut Özil düğün flaş bir açıklama yaparak Almanya milli takımını bırakma kararı aldığını duyurdu.  Mesut Özil’in Türk milli takımında oynaması için Almanya vatandaşlığından çıkartılması gerekiyor. Bu durumda Mesut Özil FIFA’ya başvuru yaparak Türk milli takımında oynayabilecek.

Almanya milli takımının Dünya Kupası’ndan erken elenmesinin ardından Mesut Özil ülkede eleştiri oklarının hedefi olmuştu.  Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil dün aldığı bir kararla milli takım kariyerine son verdiğini açıkladı.  Mesut Özil bu kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından ırkçı saldırılara maruz kaldığı için verdiğini açıkladı.  Mesut Özil’in Alman milli takımını bırakmasının ardından herkes aynı sorunun yanıtını merak etmeye başladı.  Mesut Özil Türk milli takımında oynayabilir mi?

SADECE BİR ŞARTLA OYNAYABİLİR

Mesut Özil’in Türk milli takımında oynaması için bir şansı bulunuyor.  FIFA onun Bu konuyla ilgili olarak şöyle bir maddesi var;  “Bir oyuncunun milli takım değişikliği yapabilmesi için mevcut milli takımda oynama haklarının elinden alınması gerekiyor. (Vatandaşlıktan çıkarılmak) Bu durumda oyuncu başka bir ülke vatandaşlığına sahipse FIFA’dan o ülke adına oynamayı talep etme hakkına sahip. Ancak FIFA’nın bu talebi değerlendirip olumsuz bir karar verme durumu da mevcut.”

Yani Mesut Özil’in Türk Milli Takımı forması giyebilmesi için Almanya vatandaşlığından çıkartılması gerekiyor.  Bu da şu an için uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

About admin

Check Also

Son Şampiyon Almanya Dünya Kupası’nda Havlu Attı

Dünya Kupasının son şampiyonu Almanya,  Rusya’da düzenlenen 2018 Dünya Kupası son maçında havlu attı. Güney …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir