Cumartesi , Temmuz 21 2018

Meteorolojiden Toz Taşınımı Uyarısı! Pazar Gününe Kadar Devam Edecek


Afrika üzerinden gelen yeni hava dalgası ile Türkiye’de etkili olan toz taşınımı, İstanbul’da ve pek çok bölgede etkili oldu. Özellikle de sağanak yağmurla etkili olan toz taşınımı çamur yapmasına sebep oldu. İşte detaylar…

Afrika tarafından Türkiye üzerine gelen ve yurda giriş yaptıktan sonra ise etkisini hemen gösteren toz taşınımı, özellikle batı ve iç bölgeler ile birlikte İstanbul civarında etkili oldu.  Hem batı ve iç bölgelerde hem de İstanbul’un kent merkezinde oluşan toz bulutlarından dolayı sabaha karşı yağan sağanak yağmur her yeri çamura beledi ve gündüz uyanan vatandaşlar arabalarının camlarındaki çamuru sildikten sonra yola çıkabildi.

PAZAR GÜNÜNE KADAR ETKİLİ OLACAK

Toz taşınımının etkili olmasıyla ilgili olaraksa İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Turan, havanın alçak basınç merkezi ile yukarıya doğru çıkmasından dolayı toz bulutlarının oluştuğunu belirtti.  Afrika ve Sahra üzerinde oluşan bu toz taşınımının yurtta ise etkisini devam ettireceğini belirten Turan, Pazar gününe kadar çamur yağışlarının süreceğini belirterek vatandaşlara uyarılarda bulundu. Merkezden toz bulutlarının uzaklaştıkça etkisinin azalacağını belirten Turan, “Bunu da sabah arabaların üzerinde gördük. Oradan alınan tozu buraya bırakarak gidiyor. Merkezden uzaklaştıkça toz taşınımının etkisi azalacak. Pazar gününe kadar etkisi azalarak devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

About

Check Also

Adnan Oktar’ın Sorgusu Başladı, Suçlamaları Kabul Etmedi

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik olarak düzenlenen operasyonda ifade alımları bu sabah saatlerinde başladı. Alınan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir