Pazartesi , Haziran 25 2018

Mevsimlik İşçilerin Çocuklarına Eğitim İmkanı


Mevsimlik olarak çalışmaya gelen işçilerin çocuklarının fındık bahçelerinde çalışmasını engellemek için gönüllü öğretmenlerce eğitim, sanat ve spor faaliyetleri alanında eğitim verilecek.

Ordu’da Pikolo Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü tarafından hazırlanan ‘Mevsimlik tarım işçisi aile çocuklarının eğitim, sanat ve spor desteği ile milli ve manevi değerlerini güçlendirme’ projesinin tanıtım toplantısı yapıldı.

Öğretmenevinde düzenlenen toplantıda konuşan Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, mevsimlik tarım işçiliği ile üzeri örtülen çocuk işçiliğinin önüne geçilmesinin önemine değindi.

Çocuk işçiliğinin fındıkta önüne geçilmesine dair hazırlanan projeye kaymakamlık tarafından da gerekli desteğin verildiğini belirten Niyazi Erten, “Çocuk işçiliği konusunda önemli mesafe kat edildi. Bu tür projeler desteklenerek devam ettirilmelidir. Fındık, Karadeniz Bölgesi için ayrı bir öneme sahiptir. Bu sene fındık fiyatlarının piyasadaki durumu ortada. Fındık hasadında çocuk işçiler çalıştırılarak masraf daha da aşağı çekilmeye çalışılsa da bizler, tarım işçilerinin çocuklarına eğitim, sağlık ve spor imkanları sunarak onları fındık bahçelerinden alıyor ve eğitiyoruz. Değişik illerde, değişik tarım faaliyetleri yaparak buralara gelen çocuklarımızın eğitimlerinde eksik kalan taraflarını tamamlamaya gayret ediyoruz.” dedi.

Derneğin başkanlığını yürüten Belgin Dede’de, “Toplumumuzun en dezavantajlı grubunu mevsimlik tarım işçilerinin çocukları oluşturmaktadır. Bizlerde, bu çocuklarla ilgilenmeye gayret ediyoruz. Bu nedenle de yürüttüğümüz çalışmaların odağını bu ailelerin kadınları ve çocukları oluşturmaktadır. Çalışmalarımızda da buna gayret ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Projenin koordinatörü Ömer Dede ve derneğin başkan yardımcısı Onur Torun ise proje ile ilgili kamuoyunu bilgilendirdi.

About

Check Also

Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü

Bu eğitim yılının başında kaldırılan TEOG sınavı yerine artık Liselere Geçiş Sınavı (LGS) var. LGS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir