Pazartesi , Haziran 25 2018

Mide ve Omuz Ağrısı, Safra Kesesi Taşı Belirtisi Olabilir


Gün içerisinde kendini gösteren mide ve omuzlardaki şiddetli ağrılar, çoğu zaman yoğun iş koşuşturmasına ve yenilen besinlere bağlanmaktadır. Gün içerisinde elde olmadan yaşanan aşırı stresin de etkili olduğu düşünülebilir. Ancak bu şikayetler, safra kesesi taşına da işaret edebilir. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, “Safra kesesi taşlarına dair edinilen doğru bilgiler bazen yaşam kurtarırken bazen de lüzumsuz yapılacak operasyonlara engel olur.” dedi. Safra kesesi taşlarına ilişkin toplumda merak edilen konular hakkında açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Ünal, önemli uyarılar ve tavsiyeler yaptı. 

Ani Görülen Ağrılar

Safra kesesindeki taşlara yönelik bir şikayet olmadığı zaman tanı koymak imkansızdır. Safra kesesindeki taşların en önemli belirtisi ise çok şiddetli ağrılardır. Safra kesesinde bulunan taşların yol açtığı şiddetli ağrılar, mide ağrısı ile karıştırıldığından dolayı tanısı çoğu zaman geç konmaktadır. 

Doç. Dr. Hakan Ümit Ünal, “Safra kesesinde bulunan taşların en önemli belirtisi yemek yenildikten ortalama yarım ya da bir saat sonra karnın sağ üst kısmından başlayarak sağ omuza vuran şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar iki saatten daha kısa sürdükten sonra aniden kesilir. Ağrı sürdüğü müddetçe bulantı ve kusma olabilir. Bu da mide ağrısı olduğuna yönelik bir kanıya yol açtığından hastalığın tanısı çoğu zaman gecikir.” şeklinde konuştu. 

Kadınlarda safra kesesinde taşı görülme riski erkeklere göre üç kat daha fazladır. Ancak yaş ilerledikçe safra kesesinde taş görülme riski her iki cinsiyette de artmaktadır. Safra kesesinde taş görülme riskini artıran önemli faktörler ise hamilelik, aşırı kilo, hızlı şekilde kilo almak ya da vermek, sofradaki kolesterol miktarının yükselmesi ve uzun müddet aç kalmaktır. 

Doç. Dr. Ünal, “Safra kesesi taşlarının yol açtığı şikayet risklerini düşürmek için düzenli egzersiz yapmak, fiziksel aktiviteleri artırmak, ideal kiloda olmak, sağlıklı ve düzenli beslenmek gerekir. Safra kesesinde bulunan büyük taşların kanser riskini yükseltip yükseltmediği halen tartışılmaktadır. Ancak safra kesesi duvarında meydana gelen yoğun kireçlenme kanser riskini kesinlikle artırmaktadır. Safra kesesinde bulunan taşlar, mikrobik ve bulaşıcı olmayan sarılığa yol açabilir. Safra kesesi taşlarının neden olduğu en önemli hayati risk ise bu taşların safra kanalının önünü tıkayarak pankreas ödemlenmesine (pankreatit) sebep olmasıdır. Hastalarda, safra taşlarına bağlı olarak şiddetli ağrı, sarılık, pankreatit gelişmişse safra yollarını temizleyebilmek için ağızdan girilerek yapılan endoskopik işlem ERCP’nin kesinlikle yapılması gerekir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir