Pazartesi , Temmuz 23 2018

Milli Eğitim Bakanlığındaki Mevcut Öğretmen Açığı, Atama Bekleyen Öğretmen Sayısının Dörtte Biri


Yüz binlerce genç öğretmen adayı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın atama yapmasını ve bu sayede ülkeye hizmet etmeyi beklese de CHP tarafından verilen soru önergesini yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyduğu öğretmen sayısının toplamda 109 bin 238 kişi olduğunu belirtti. Bizzat bakan tarafından açıklanan bu rakam ise atama bekleyen 400 bin genç öğretmen adayını üzdü. 

Ülkemizde her yıl artan atama bekleyen öğretmen sayısı 400 bine kadar çıksa da bizzat Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından ihtiyaç duyulan öğretmen sayısının 109 bin 238 olduğu açıklandı. CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından verilen soru önergesine yanıt veren Bakan İsmet Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan öğretmen sayısının 904 bin 679, ihtiyaç duyulan öğretmen sayısının ise 109 bin 238 olduğunu açıkladı. Bakan Yılmaz, soru önergesine verdiği yanıtta sözlerini şu şekilde sürdürdü:
 

“12 ocak 2018 itibariyle elde edilen veriler, resmi olarak faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan öğretmen sayısının 904 bin 679 olduğunu, görevde olan bu öğretmenlerin 39 bin 300’ünün sözleşmeli, 784 bin 316’sının ise kadrolu olarak görev yaptığını, eğitim kurumlarının yönetici kadrosunda ise 81 bin 63 eğitimcinin bulunduğunu gösteriyor. Yine aynı tarih itibariyle ihtiyaç duyulan net öğretmen sayısı ise 109 bin 238 kişidir. Ülkemiz genelindeki resmi kurumlarda görev yapan rehber öğretmen sayımız ise 30 bin 872’dir. Bu rehber öğretmenlerimizin 29 bin 618’i kadrolu olarak görev yaparken, bin 254 rehber öğretmenimiz ise sözleşmeli olarak görev yapmaktadır.” 

Bakan Yılmaz tarafından yakın bir zamanda yapılan açıklamada da “Ülkemizdeki öğretmen kadrolarının %90’ından fazlası doludur. öğretmen açığının en fazla olduğu bölgemiz Marmara Bölgesi ve bu bölge içerisinde de İstanbul.” ifadelerine yer verilmişti.
 

About

Check Also

Nurten Öğretmen, Başarısıyla Umutlarımızı Perçinledi

Samsun’a bağlı Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), uluslararası bir vakfın düzenlediği …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir