Cuma , Haziran 22 2018

Milyonlarca Memur ve Emekli İçin Büyük Gün 3 Temmuz!


Devlet memurları ve emekliler Toplu sözleşmeye göre yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alacak. Ancak, Milyonlarca memur ve emeklinin beklediği gün 3 Temmuz. Çünkü Haziran ayı enflasyon rakamları 3 Temmuz’da açıklanacak.yılın ilk 5 ayında enflasyon yüzde 6,18 olarak gerçekleşmişti. Memur ve emekliler şimdi yılın ikinci ayındaki rakamları bekliyor. Fiyatlar Haziran ayında sabit kalsa ya da yüzde 3’ten daha az düşse bile memur ve emekliler Temmuz’da enflasyon farkı alacak. 

Yılın ilk 5 ayında Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre, yüzde 6,18 enflasyon artışı oldu. Memur ve emeklilerin maaşlarında da etkili olan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayıs ayında yüzde 0,45 yükseldi. Bu sayede memur ve emekliler ilk 5 ayda maaşlarına yüzde 3’lük zam aldı. 

3 TEMMUZ BEKLENİYOR
Memur ve emekliler, maaşlarına yansıyacak farkları öğrenmek için şimdi gözlerini 3 Temmuz’a çevirdi. Devler memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile yüzde 3’ün üzerine yüzde 3,18 enflasyon farkı kadar zam alacak. Enflasyonda bu ay yüzde 3’ten daha az düşüş olması durumunda da fark maaşlara yansıyacak. Enflasyon farkı, Toplu sözleşme gereğince 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. 2016 Aralık ayına göre Haziran ayı tüketici fiyat endeksinin 6 aylık değişim oranı yüzde 3’ü aşarsa memur ve emekliler fark alacak. 2017’nin ilk 6 ayı için memur ve emeklilere yüzde 3 zam yapılmıştı. 

 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir