Pazartesi , Haziran 25 2018

MOODY'S Türkiye Raporuna Göre Ekonomimiz Dirençli


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ülkemizin kredi analizinin, dirençli ekonomi ve güçlü kamu finansmanını siyasi risklere ve dış hassasiyete karşı dengelediğini açıkladı. Ayrıca raporda, büyümenin yavaş kalması, kamu finansmanı gücünde kötüleşme görülmesi ve kurumsal gücün zayıflaması halinde ülkemizin kredi notunun düşürülebileceği uyarısı yapıldı. 
    

Türkiye’nin kredi analizinin dirençli ekonomisi ve güçlü kamu finansmanını siyasi risklere ve dış hassasiyete karşı dengelediğine vurgu yapılan raporda, ülkemizin kredi analizinin geniş ve esnek orta gelirli ekonomisini, dayanıklı büyümesini ve olumlu demografisini yansıttığına özellikle dikkat çekildi. 

Ülkemizin kredi analizi raporunda, ülkemizin kamu finansmanı geçen yıl boyunca ağırlaşsa da ekonomimizdeki dirençli büyüme ve kamu borcu ölçütlerinin yönetilebilirliğinin kredi için önemli zemin oluşturduğuna değinildi. 
Kamu finansmanının ülkemizin kredi değerliliğinde güçlü bir kaynak oluşturduğuna değinilen raporda, ayrıca faiz oranlarının küresel olarak yükselişte olmasının mali sonuçları zorlayabileceği belirtildi. 

Raporda, ülkemizin kamu borcunun gayri safi yurt içi hasılaya oranının 2018 yılında %30’un altında kalmasının beklendiğine de değinildi.

Raporda, ülkemizin kurumsal ortamı ve rekabetçiliğinde gelişim, hassaslıklarında da yapısal azalmalar görülmesi halinde kredi notumuzun yukarı çıkabileceği açıklandı. 

Raporda, büyümenin yavaşlaması, kamu finansmanı gücünde kötüleşme olması ve kurumsal gücün zayıflaması halinde ülkemizin kredi notunun aşağı çekebileceği uyarısı yapıldı. 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody’s tarafından ülkemiz ile ilgili yayınlanan raporda, ülkemizin kredi notu ya da görünümü ile ilgili bir değişiklik gerçekleşmediği belirtildi. 

Moody’s, 18 Mart tarihinde ülkemizin kredi notunu “Ba1” seviyesinde tutmuş, görünümünü de durağandan negatife indirmişti. 

 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir