• BIST117.522
 • Altın161,931
 • Dolar3,7875
 • Euro4,6596
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 9 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Motorinin Litre Fiyatı Tarihinde İlk Kez 5 Lirayı Geçti

Ülkemiz dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanırken motorinde tarihi bir rekorun altına imza attı. Motorine bugün yapılan 11 kuruşluk zamla birlikte litre fiyatı tarihinde ilk kez beş lirayı geçti.
Motorinin Litre Fiyatı Tarihinde İlk Kez 5 Lirayı Geçti
Motorinin Litre Fiyatı Tarihinde İlk Kez 5 Lirayı Geçti Motorinin Litre Fiyatı Tarihinde İlk Kez 5 Lirayı Geçti Motorinin Litre Fiyatı Tarihinde İlk Kez 5 Lirayı Geçti

Ülkemiz dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanırken motorinde tarihi bir rekorun altına imza attı. Motorine bugün yapılan 11 kuruşluk zamla birlikte litre fiyatı tarihinde ilk kez beş lirayı geçti. 

Bu gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatına yapılan 11 kuruşluk zamla birlikte Ankara'da motorinin litre fiyatı ortalama 4,97 lira iken 5,08 lira oldu. İstanbul'da motorinin litre fiyatı 4,92 liradan 5,03 liraya yükselirken İzmir'de ise 4,96 liradan 5,07 liraya yükseldi. 

Dağıtım firmaları tarafından belirlenen fiyat listelerinde, rekabet ve serbesti sebebiyle şirketler ve kentlere göre ufak çaplı değişiklikler olabiliyor. Motorinin litre fiyatına en son zam ise 31 Ekim tarihinde 18 kuruş olarak yapılmıştı. 

Akaryakıttan Ne Kadar Vergi Alınıyor? 

Dünyadaki en pahalı akaryakıtı kullanan ülkemiz, diğer ülkelerle yapılan sıralamada zirvelerden hiçbir zaman aşağı inmedi. ÖTV ve KDV oranları birlikte hesaplandığı zaman her 100 liranın 66,22 lirası devlete vergi olarak gidiyor. AB sıralamasında zirvede ise benzinde %69.95, motorinde ise %69.42'lik vergi oranları ile İngiltere bulunuyor. AB sıralamasında en düşük vergi yüküne benzinde %53,09 ile Bulgaristan, motorinde ise %49,43 ile Yunanistan sahip. 

LPG'de AB Sıralamasında İkinciyiz

LPG'nin çevreci özelliği sebebiyle AB ülkelerinde en düşük vergiler LPG'ye uygulanıyor. LPG'de AB sıralamasında ikinci sırada yer alan ülkemiz, son yapılan zamlarla zirveye doğru koşuyor. Zam gelmeden önce LPG'den litre başına 1 lira 21 kuruş (%51,7) vergi yüküne sahipken son zamlarla beraber vergi yükü 1 lira 34 kuruşa (%54) yükseldi. Bu yükseliş ülkemizin sıralamadaki yerini değiştirmezken zirveye oldukça yaklaştırdı. AB sıralamasında zirvede ise %54,63 vergi yükü ile Litvanya yer alıyor. AB sıralamasında LPG'ye en düşük vergi yükünü ise 17,36 ile Belçika uyguluyor. Belçika'da LPG'nin litre satış fiyatı ortalama 1 lira 33 kuruş.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
Etiketler: , ,
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler