Cumartesi , Ağustos 4 2018

Neden Daha Annenin Karnında Boğuldun be Bebeğim


Bugünlerde dünyada ekonomik, sosyal, siyasî ve kültürel krizlerden bahsedilse de esasen gerçeğin ta kendisi insanlık krizidir. 

Bu krizin aşılması herkes için geçerli evrensel ahlak kurallarına dayalı, insanı araç olarak değil amaç olarak kabul eden ve insanı diğer bütün varlıklardan aziz tutan aşkın referans alındığı bir anlayışın bireyler olarak hayata geçirilmesi ile alakalı bütün umutlar tükeniyor ne yazık ki. 

Vicdanı var mı peki günümüz insanının?

Neden daha annenin karnında boğuldun be bebeğim. 

Hepimiz birer köleyiz, ama sen özgürsün şimdi.

Nefesin kesildiğinde, nefesi kesildi dünyanın.

Nefesi olanların tabi, nefes yerine zehir soluyanların değil elbette.

Zor be yazmak. 

Yeni şeyler üretmek giderek daha anlamsızlaşıyor. 

Ahlaki hayat aklın tutkulara karşı savaşıdır. 

Her şeyin Allahın özünden doğduğunu unuttuk hepimiz ve ne çok kirlendik ve ne çok aşındık. 

Neden mi bu denli kötü olduk? Neden mi bu denli acımasız ve arsız olduk? Neden mi bu denli paragöz ve seviyesiz olduk? Neden mi?

Şimdi DAİŞ’e ,Beşşar Esad’a,arsız dünyaya,küresel çetelere tarihten bir sahne ile Hz Zeyneb Binti Ali- Alinin kızı Zeynep’in Yezide karşı haykırışını hatırlatmak istiyorum. 

Hani Hz Zeynep bağırıyordu Yezidin sarayında, Ey Yezid! Bizi aç ve sefil bıraktığına, bizim varlığımızı tehlikeye soktuğuna mı inanıyorsun gerçekten? Bağlanmış ve zincire vurulmuş halimizle huzurunda bizi el pençe divan durdurmakla bizi zavallı tutsaklar durumuna düşürdüğüne ya da bu yolla bizim üstümüzde egemenlik kurduğuna mı inanıyorsun? 

Allah katında bizim itibarımızı yitirdiğimizi, gözden düştüğümüzü, buna karşılık sizin de yüceldiğinizi, şereflendirildiğinizi mi düşünüyorsun? 

Sizin dış görünüşteki başarınızın yüce şerefinizden ya da üstün konumunuzdan ileri geldiğini mi sanıyorsun? Kibirli ve basiretsiz kılığına bakmadan buna mı dikmişsin gözünü? Dünya âlemi elde ettiğine, bütün cihan üstünde nüfuz sahibi olduğuna mı inanmaya başladın yoksa? Dalavere işlerinizin düzlüğe çıktığını ve kendini ülkenin efendisi, devletin de yöneticisi olduğunu mu sanıyorsun?

Bekle, bekle… Cahilin cühelanın aklını çeliyorsun. Allah’ın ‘inkâr edenler, kendilerine vermiş olduğumuz sürenin sakın kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Biz onlara ancak, günahları çoğalsın diye süre veriyoruz Küçültücü azap onlaradır’ diyen buyruğunu nasıl da unutursun?

Yezid! Senin defterini dürmek için yalnızca Allah yeterlidir; davacınsa Resülullah olacaktır ve sana karşı bizim yardımcımız, koruyucumuz da Cebrail olacaktır. Seni devlete başkan yapanlar ve Müslümanların sırtına zorba saltanatını yükletenler çok geçmeden görecekler başlarına nelerin geldiğini. 

Yezid! Bu aşikâr kepazelikleri hala savunacak kadar körsün. Unutma ki, Duruşma Günü’nde bu kepazeliklerin cezasını mutlaka çekeceksin. 

Allah, kullarına asla zulmetmez, biz ancak ‘O’na dayanmaktayız. O’na inanmaktayız. Bizi korumaya Allah tek basma yetecektir; tek sığmağımız ‘O’dur bizim, bütün umudumuz ‘O’nadır.

About Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir