Pazartesi , Haziran 25 2018

Nurten Öğretmen, Başarısıyla Umutlarımızı Perçinledi


Samsun’a bağlı Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu Müdürü Nurten Akkuş (33), uluslararası bir vakfın düzenlediği en iyi öğretmenlerin seçileceği yarışmaya müracaat etti. 

11 yıldan beri öğretmenlik yapan Nurten Akkuş, Aralık 2017 tarihinde başvurduğu yarışmada ilk elemede dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına, ikinci elemede ise dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına seçildi. Nurten öğretmen, projeleri ve çalışmaları ile ülkemizde de çeşitli ödülleri hak kazanmıştı. 

Hint uyruklu iş adamı olan Sunny Varkey tarafından eğitim alanında projeler geliştirilmesi maksadıyla kurulan Varkey Gems Vakfı Küresel Öğretmen Ödülü Komitesi’nin 2018 yılına özel seçtiği en iyi 50 öğretmen arasına girmeyi başaran Nurten öğretmen, ikinci eleme için yapılan değerlendirmeden sonra 10 finalist arasına girmeyi başardı. Nurten öğretmen, elde ettiği bu büyük başarıyla dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında yer alan ilk Türk öğretmen olma başarısını gösterdi. 

Nurten öğretmen elde ettiği bu büyük başarı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: 

“Yarışmanın 10 finalistini, Varkey Gems Vakfı internet sitesinden yayına verdiği video ile aynı zamanda bütün dünyaya duyurdu. 10 finalist arasına girdiğimi öğrendiğim anda çok heyecanlandım. Dünyadaki en iyi 10 öğretmenden biri olma başarısını gösteren ilk Türk öğretmen olmam beni ayrı gururlandırdı. Elde ettiğim bu büyük başarı ile ülkeme yaşattığım haklı gururdan dolayı kendimi çok mutlu hissediyorum. Yarışmada kalmayı başaran 10 finalist arasından seçilecek birinci, 18 Mart tarihindeki ödül töreninde ilan edilecek. Ülkemizin bayrağı 18 Mart günü finalistlerin olduğu sahnede dalgalanacak. Türk asıllı bir öğretmen olarak bu büyük başarının altına imza attığım ve ülkeme böyle bir sevinç yaşattığım için ayrı bir gurur duyuyorum. Allah’tan tek dileğim yarışmada birinciliği elde ederek ülkeme bu başarıyı hediye etmek. Birinci olarak 1 milyon dolarlık ödülü hak ettiğim takdirde bu parayı Suriye’de, Filistin’de savaş, Afrika’da açlık ve yoksulluk ile mücadele eden çocuklar için proje geliştirmeye ve eğitim imkanından yoksun kalan çocuklar için harcayacağım.” şeklinde konuştu. 

Nurten öğretmen tarafından geliştirilen ‘Baba bana bir masal anlat’ projesi şu an 45 ilde uygulanırken, 2014 yılında da oyuncuğa ihtiyaç duyan köylerdeki anaokullarına gönderilmek üzere geliştirilen ‘oyuncak kumbarası’ projesi de en iyi ikinci sosyal sorumluluk projesine layık görülmüştü. 

About

Check Also

Bakan Yılmaz’dan Öğrencilere Büyük Müjde!” Klavyeli Bilgisayar Dağıtmayı Planlıyoruz”

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, kodlama derslerin yapıldığı okullarda öğrencilerin uygulamalı çalışmaları için klavyeli bilgisayar dağıtmayı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir