Cumartesi , Ağustos 4 2018

Ocakbaşı Kültürü İkinci Kuşak İle Avrupa'da


Köşebaşı restoranlarının sahibi Ali Akkaş’ın oğulları tarafından kurulan Ali Ocakbaşı, Amsterdam ve Viyana’nın ardından Londra şubesine de faaliyete geçirdi. Bir sonraki hedefleri ise Köşebaşı Londra’nın faaliyete geçmesi. 

Ali Ocakbaşı’nın, klasik kebapçılarla kıyaslandığı zaman daha genç ve modern bir Ocakbaşı olduğu hemen fark edilir. Ali Ocakbaşı’na konuk olup, kebap ve meze sipariş ettiğiniz zaman tüm siparişleriniz sıfırdan hazırlanmaya başlanıyor. Ayrıca Karaköy ve Gümüşsuyu’nda bulunan yerleri sadece yemek ve tatlıları ile değil, manzarası ile de konuklarının takdirini kazanıyor. Bağdat Caddesi’nde bulunan Snob Street Food, dürüm ve burgerci olarak faaliyetini sürdürüyor. 

Ali Ocakbaşı, ortakları olan Kıvılcım Levent Kocabıyık’ın  verdiği destekle yurtdışında da faaliyet gösteriyor. Bu ise kendilerine önemli bir artı sağlıyor. Yurtdışı şubelerini açmaya Amsterdam ve Viyana’dan başladılar. Viyana Belediyesi şubenin açılışında bayağı zorluk çıkarmış. Belediye yetkililerine, restoranın ortasında yanmakta olan ateşi ve Ocakbaşı’nın mantığını anlatmak da çok zorlansalar da netice onları da memnun etmiş. Hedefleri ise Avrupa’da Türk yemeği restoranı denildiği zaman akla ilk gelen döner büfeleri algısını yıkmak. Bu mantıkla Avrupa’da ne kadar yayılırlarsa o kadar iyi olacak. Çünkü Avrupa’da mutfağımız eski döner büfeleri ile tanıtılıyor. Restorancılar tarafından yapılan girişimler ile zengin mutfağımız, Avrupa’ya en iyi şekilde tanıtılabilir. 

Oğullarının bu başarısı karşısında gözlerinin içi pırıldayan Ali Akkaş, “Oğullarımın, plazalarda beyaz yakalı görevlerde bulunsunlar diye en iyi okullarda eğitim almalarını ağladım. Onlar ise çorba ve kebap satarak yaşamlarını kazanıyorlar. Burası oğullarımın olmasına rağmen benim adımı verdiler. Bundan gurur duydum. Ben de Köşebaşı’nı Londra’da en kısa süre içerisinde hizmete açacağım.” dedi. 

Ali Akkaş, Londra’da oğullarına rakip olacağı yönünde latife yapılınca da gülüyor.  
 

About

Check Also

Parçalı Güneş Tutulması Merakla Bekleniyor

Bu yıl gerçekleşmesi beklenen güneş tutulması herkes tarafından merak ediliyor. Özellikle astronomi ile yakından ilgilenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir