Cuma , Haziran 22 2018

Öğrencilere Verimli Yarıyıl Tatili İçin 3 Öneri


Öğrenciler tarafından heyecan içerisinde beklenen yarıyıl tatili 19 Ocak tarihinde karnelerin alınmasıyla başladı. 15 gün sürecek olan yarıyıl tatili çocukların soluklanması için önemli bir fırsat olduğu gibi eğitimdeki ilk etabın değerlendirilmesi, hataların tespit edilerek ikinci etaba daha iyi hazırlanılması içinde mükemmel bir avantaj. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Bölümü Uzm. Dr. Leyla Benkurt Alkaş, yarıyıl tatili ile tatil dönüşünden sonra ailelere tavsiyelerde bulundu. 

Okul döneminde kurulan düzen yarıyıl tatilinde hafif esnetilebilir. Bu esneklik içerisinde uyku saatlerinde değişiklik, okul döneminde hafta sonu kullanılan televizyon, bilgisayar ve tablet benzeri teknolojik aletlerin daha uzun süre kullanımı, ödev yapma gibi okul döneminin rutin alışkanlığına mola verilmesi ve bunun sağlayabileceği rahatlığın olabileceğini belirten Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzm. Dr. Leyla Benkurt Alkaş, “Çocuklarda, herkes gibi kısa bir süre içerisinde rahata alışabilir. Bu gayet doğaldır. Teknolojinin ürünü olan bilgisayar, televizyon ve video oyunları gibi pasif eğlence cihazları, uyku saatlerinin değişmesi ve yemeğin istenilen saatte yenilmesi çocukları rehavete sürükler. Çocuklar, en fazla hastalık ve tatil dönemlerinde davranış ve huylarını değiştirirler. Bu değişikliğin ise olumsuz yönde olduğunu ebeveynler her zaman hatırında tutmalıdır.” dedi. 

Dikkat Edilmesi Gereken 3 Husus

Eğitim hayatının başlamasına 3-4 günlük bir süre kaldığı zaman uyku, yemek ve sosyal etkinlikler yeniden planlanarak düzene sokulmalıdır. 

Yarıyıl tatilinin nasıl geçirileceği planlanmalı, tatil süresince yapılacaklar gözden geçirilmelidir. 

Çocuk, yarıyıl tatilinde sadece ailesi ile vakit geçirmemelidir. Tek başına ya da yaşıtları ile yapacağı etkinlikleri planlamasına ve eğlenmesine izin verilmelidir. 
     

About

Check Also

Bol Okumak ve Soru Çözmek, LGS'de Başarının Formülü

Bu eğitim yılının başında kaldırılan TEOG sınavı yerine artık Liselere Geçiş Sınavı (LGS) var. LGS’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir