Cumartesi , Ağustos 4 2018

Öksürüğünüz Geçmiyorsa Tüberküloz Olabilirsiniz


Özel Gaziantep Anka Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, bir türlü geçmeyen öksürüğü olanların uzman hekime müracaat etmesi gerektiğini belirterek uzun süre devam eden öksürüğün tüberküloz, halk arasındaki adıyla verem belirtisi olabileceğini söyledi. İkidağ, şu önemli uyarıları yaptı. 
 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Belgin İkidağ, “Verem, tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Tedavi aksatıldığı takdirde ölüme varan sonuçları olabilir. Verem, günümüzde çok sık rastlanan bir rahatsızlık olmasa da ölüme yol açabilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.” dedi. 

Tüberküloz mikrobunun, solunan havayla akciğerlere bulaştığını belirten Dr. İkidağ, “Verem, TBC mikrobunun yol açtığı bir rahatsızlıktır. İlk aşamada akciğerlere yerleşen TBC mikrobu, kan ve lenf ile bütün vücuda yayılan bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Tüberküloz rahatsızlığına yol açan TBC mikrobu, tokalaşma ve hastalar tarafından kullanılan eşyalar ile temas yoluyla bulaşmaz. Veremin en kolay bulaşma şekli hastalığın tedavi altına alınmaması ve etrafa mikrop saçmasıdır. TBC mikrobunun en kolay bulaşma yolları ise öksürük, hapşırma veya konuşma esnasında etrafa yayılan ve mikrop taşıyan damla tanecikleridir. TBC mikrobu, sağlıklı insanlar tarafından bu yollarla alındığı zaman rahat şekilde bulaşır. Ayrıca TBC mikrobu vücuda girdiği zaman rahatsızlığın belirtileri hemen ortaya çıkmayabilir. Vücutta yıllarca gizlenebilecek kadar çok sinsi olan TBC mikrobu, çoğu zaman vücut direnç kaybettiği zaman kendini gösterir. Bağışıklık sisteminin direncinin düşmesi verem rahatsızlığına zemin oluştururken, tedavi sürecinin aksatılması ise mikrobun direncini artırır.” ifadelerine yer verdi. 

Tüberküloz rahatsızlığının en önemli belirtilerinden birinin uzun süren öksürük olduğuna değinen Dr. Belgin İkidağ, “Tüberküloz, basit bir rahatsızlık olarak algıladığından dolayı fazla önemsenmese de sinsi olan bu hastalığa karşı çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu sinsi hastalığın en önemli belirtileri ise inatçı kuru öksürükle beraber ağızdan gelen kan, göğüs bölgesinde ağrı, iştahsızlık, kilo kaybetme, halsizlik, yüksek ateş, nefes darlığı ve terlemedir. Vücutta hafif şekilde başlayan tüberküloz rahatsızlığı sinsi bir şekilde ilerleyerek tüm vücuda yayılır. İlk aşamadaki belirtilerin hafif olması ise hastalığa tanı konmasını geciktirmektedir.” şeklinde konuştu. 

Güneş En İyi Korunma Yöntemi 

Dr. Belgin İkidağ, “Verem rahatsızlığına yol açan TBC mikrobu, güneş görmeyen nemli ve kapalı ortamlar ile kalabalık mekanlarda çok hızlı yayılabilmektedir. TBC mikrobunu en hızlı yok eden ise güneş sayesinde dünyamıza ulaşan ultraviyole ışınlarıdır. Bu yüzden güneş gören yerlerde TBC mikrobunun yayılma şansı çok düşüktür. Günümüzde halen yaygın enfeksiyonlar arasında yer alan tüberküloz rahatsızlığına yakalanma riskini artıran baş etkenler ise stres, uykusuzluk, beslenme bozukluğu, içki ve sigaradır. Bu etkenler yüzünden vücut direnç kaybettiğinden dolayı risk katlanır. Tüberkülozun tedavisinde erken tanı çok önemlidir. Tedavisi aksatılmadığı takdirde tam iyileşme sağlanabilir. Tedavinin yapılmadığı ya da aksatıldığı durumlarda ise ölüm riski yüksektir. 
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir