• BIST116.603
 • Altın172,438
 • Dolar3,9676
 • Euro4,9052
 • İstanbul 7 °C
 • Ankara 11 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Okuldaki Tuvalet Krizi Savcılığa Taşınıyor

Trabzon'da yaptırdığı okulu Milli Eğitim Bakanlığına devreden işadamı Halit Özdağ, okulu ziyareti esnasında 50 kabin halinde yaptırdığı alafranga tuvaletlerin, klasik tuvalete dönüştürülmesine tepki verdi.
Okuldaki Tuvalet Krizi Savcılığa Taşınıyor
Okuldaki Tuvalet Krizi Savcılığa Taşınıyor Okuldaki Tuvalet Krizi Savcılığa Taşınıyor Okuldaki Tuvalet Krizi Savcılığa Taşınıyor

Trabzon'da yaptırdığı okulu Milli Eğitim Bakanlığına devreden işadamı Halit Özdağ, okulu ziyareti esnasında 50 kabin halinde yaptırdığı alafranga tuvaletlerin, klasik tuvalete dönüştürülmesine tepki verdi.  
    

İşadamı Halit Özdağ tarafından Trabzon'a bağlı Araklı ilçesinde 5 yıl evvel 11 milyon liraya 2 blok şeklinde yaptırılan 40 derslikli okulun bir bloğu 4 yıldır İmam Hatip Anadolu Kız Lisesi olarak hizmet veriyor. İmam Hatip Anadolu Kız Lisesinde eğitim gören 374 öğrencinin 132'si eğitimini pansiyonlu olarak sürdürüyor. İmam Hatip Kız Ortaokulu olarak hizmet veren ve 2 yıl evvel geçici olmak koşuluyla Milli Eğitim Bakanlığına devredilen diğer blokta da 90 öğrenciye eğitim veriliyor. 
    

Tuvaletlerin Projesi Japonya'dan Alındı
    

Yakın bir zaman önce okulu ziyareti esnasında 50 kabin halinde her kata yapılan alafranga tuvaletlerin, klasik tuvalete dönüştürüldüğünü fark ederek bu duruma tepki veren işadamı Özdağ, "Ben, yaşamımı Avrupa'da geçirdim. Bu okullara yaptırdığım tuvaletlerin örnek projelerini ise Japonya'daki bir okuldan aldım. Ancak bu tuvaletler, okul idaresi tarafından kaldırılmış." dedi. 
    

Konuyu Savcılığa Taşıyacağım
    

İşadamı Özdağ, "Okul idaresi tarafından gösterilen gerekçeler ise İslami kurallara uygun olmadığı ve çocukların, alafranga tuvalet kullanmayı bilmediği. Çocuklar, alafranga tuvalet kullanmayı bilmiyorsa öğretmeleri gerekir. Bunlar, işin kolayına kaçarak çareyi söküp atmakta bulmuş. Milli Eğitim Müdürlüğüne, konu ile ilgili gerekli şikayet dilekçemi verdim. Ayrıca konu ile ilgili savcılığa da gerekli suç duyurusunu yapacağım." ifadelerine yer verdi. 
    

Yaklaşık bir yıl evvel değiştirilen tuvaletlerin değiştirilme gerekçesine değinen okul yöneticileri ise "Alafranga tuvaletler zorunlu olarak değiştirildi. Okulumuzda eğitim gören birçok öğrenci, köylerde ikamet ediyor. Bu nedenle de alafranga tuvaletin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi sahibi değiller. Ortaokulda eğitim gören öğrencilerimizden içine düşenler oldu. Alafranga tuvaletler, İslami olarak da uygun değil." açıklamasını yaptılar. 
    

İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş ise konu ile ilgili incelemenin sürdüğünü belirtti.   
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler