Cumartesi , Ağustos 4 2018

Öldü Sanılan Çocuğu Mühendis Hayata Döndürdü


Ailesi herşeyin bittiğini düşündü. Öldüğüne karar verip üzerini örttüler ama neyseki Vedat şanslıydı. Çünkü olay yerinin yakınında ilk yardım tekniklerini bilen biri vardı.

Arkadaşları ile birlikte Giresun Karaköy yaylasındaki göle giren Vedat bir süre sonra gözden kayboldu. Yayladakiler adeta suyu karış karış aradı. 13 yaşındaki çocuk sonunda bulundu ama sudan çıkarıldığında nefes almıyordu. Yakınları öldüğünü düşündü. Vedat’ın bedeni yol kenarına konuldu ve üzerine örtü örtüldü. 
O sırada yaladaki şantiyede mühendis olarak çalışan bir bayan mühendis geldi. Belki işe yarar diye suni teneffüs ve kalp masajı yapmayı çocuğu hayata döndürmeyi denedi.

Kalp masajı ve suni teneffüsün ardından yaklaşık 10 dakika sonra nabız aldığını duyunca 112’ye haber vermişler. İlk yardım işe yaradı. Mühendis kadının çabası sonunda Vedat’ın kalbi yeniden atmaya başladı. 
Kendisininde ailesininde adını bile bilmediği kadın onu hayata döndürmüştü. Ambulans ile Giresunda özel bir hastaneye kaldırılan çocuğun sağlık durumu iyi.
O bayan gelip ona müdahale etmemiş olsaydı hasta ölmüş olarak kabul olacaktı. Hastanın sudan çıkarılır çıkarılmaz eğer kalbi ve nabızları atmıyorsa mutlaka acil müdahaleye başlamak gerekiyor.  
Vedat ise Olayın nasıl olduğunu hatırlamıyorum. Oraya ne zaman gitmişim, nasıl düşmüşüm. o güne dair hiç bir şey hatırlamıyorum. Ancak herkes ve özellikle çocuklara derinliğini bilmedikleri göle girmesinler dedi.

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir