Cumartesi , Ağustos 4 2018

Ölmek Üzere Olan Lösemi Hastası İlk Kez Kullanılan Kemoterapisiz Yöntemle Kurtarıldı


Lösemi hastalığı ile mücadele eden ve hiçbir tedaviden sonuç alınamayarak ölümün eşiğine gelen hasta, Belçikalı bir biyoteknoloji şirketinin geliştirdiği yeni ilaç ile iyileşti. Şirket, hastada tam bir düzelme sağlandığını belirterek, bunun kanser tedavisinde ilk olduğunu söyledi. 

Kanser tedavisinde şimdiye kadar kullanılmayan bir ilaç Belçikalı bir biyoteknoloji şirketi tarafından geliştirildi. Son evrede olan ve hiçbir tedaviye yanıt vermeyen Lösemi hastasında kullanılan bu ilaç, kanser hastaları için umut oldu. 

ÖLMEK ÜZERE OLAN HASTADA SONUÇ ALINDI
İlacı denedikleri hastanın başka bir seçeneği kalmadığını ve ölmek üzere olduğunu söyleyen Şirketin Genel Müdürü Christian Homsy, “Hastada tam bir düzelme elde ettik. Hastanın kemik iliğinde ya da kanın da tümörlü herhangi bir hücre kalmadı” dedi. Bu sonucun ölmekte olan bir hastada alınması ise kanser hastalarında yeni umutlar yeşertti. 

KEMOTERAPİDEN HAFİF YAN ETKİLERİ VAR
Tıp dünyasında umut yaratan ilaç, henüz her hastada aynı düzeyde olumlu etki yaratmıyor. Kemoterapiden daha hafif yan etkileri olduğu öğrenilen ilaç için diğer kanser türlerinde de klinik deneylerin süreceği öğrenildi. 

SEVİNMEK İÇİN HENÜZ ERKEN
Laboratuvar ortamında hastanın akyuvarlarının genetik olarak yeniden programlanması ile uygulanan tedavide amaç tümörlü hücreleri tespit ederek, sağlıklı hücrelere dokunmaksızın, onları yok etmesini sağlamak. İlacın kullanıldığı hasta 4 aydan bu yana düzelme eğilimini sürdürüyor, ancak uzmanlar sevinmek için erken olduğunu, tam iyileşme için daha uzun bir süreye ihtiyaç olduğunu söylüyor. 

 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir