Pazar , Haziran 24 2018

Ölüm Saçan Zayıflama İlaçları İçin Bakanlıktan Toplatma Kararı


Çin malı zayıflama hapı Lida, 2007 yılında yasaklanmış ancak birçok kişi bir yerlerden temin ederek kullanmaya devam etmiştir.  Bu zayıflama hapı nedeniyle 2012 yılında Balıkesir’de Nilüfer gülmedi isimli kadın Hayatını kaybetmişti.  Olayla ilgili olarak devam eden soruşturma kapsamında savcılık Lida hakkında yeniden bir inceleme başlattı.  Sağlık Bakanlığı yetkilileriyle Lida isimli hapı internetten sipariş vererek laboratuvarda inceledi.  Yapılan İnceleme sonucunda zayıflama hapının içerisinde Tekstil ve oyuncak endüstrisinde kullanılan kanserojen olduğu bilinen fenolftalein adlı madde belirlendi.

Vatan gazetesinden Mehmet Ali demirin yaptığı habere göre 35 yaşındaki Nilüfer gidilmez 2012 yılında Balıkesir’de zayıflama hapı nedeniyle hayatını kaybetti. Genç kadının ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında internet üzerinden alındığı belirlenen ve ilaç niteliği taşıdığı bilgileri üzerine bir de isimli ürünle ilgili Savcılık tarafından ayrı bir soruşturma başlatıldı.  İsmi geçen internet sitesi üzerinden ilacın siparişini veren Sağlık Bakanlığı tıbbi cihaz ve ilaç Kurumu analiz için laboratuvara gönderdi. Ayrıca site Türkiye üzerinden Erişime kapatıldı.

BAKANLIKTAN ACİL TOPLATMA KARARI

Skandal gerçek kurumun Annenize gönderdiği numune üzerinde yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıktı.  Zayıflama hapının içerisinde başta ilaç Sanayinde laktasif ilaç etken maddesi olmak üzere çok sayıda zararlı madde bulunduğu ortaya çıktı. Ayrıca zayıflama hapının içerisinde oyuncak ve Tekstil sanayinde kullanılan asit baz ayracı olarak bilinen“Fenolftalein” isimli kimyasal maddenin de olduğu belirlendi. İlaç ve tıbbi cihaz Kurumu bunun üzerine ürün için toplama kararı aldı. Alınan karar 17 Mayıs tarihinde bütün illerdeki İl Sağlık müdürlüklerine iletildi.  Ayrıca ürünün özellikle 1 Mayıs 2017 üretim tarihli serisinin baharatçı, aktarlar ve destek ürün satan yerlerden acil olarak toplum olarak imha edilmesine de karar verildi.

About admin

Check Also

Keyif İçin Çitliyoruz Ama Şifası Çokmuş

Maç ve film izlerken vazgeçilmezimiz olan çekirdek besleyici özelliği ile vücudumuzun şifasıymış. Evimizden eksik etmediğimiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir