Cumartesi , Temmuz 21 2018

Ondan Önce Ondan Sonra


Süper ligin onuncu haftası geride kalırken neler olmuş, neler olmamış ve neler olabilir diye fikir jimnastiği yapalım istedim.

10. Haftanın sonunda zirve şekillenirken ligimizin orta sınıf takımları, performansı çok da iyi olmayan takımları ve düşme potası yavaştan şekillenmeye başladı. Şekillenmesine şekillendi de lig lideri de kim, o bile belli değil. Zirvede attıkları goller, yedikleri goller ve puanları, aynı olan iki takım var. Kural gereği her ikisinin birbirleri ile oynanan maçlara bakıldı; lakin henüz ikinci maçlar yapılmadığı için federasyon alfabetik sırayla yayınlıyor. Olması gereken fair play; yani kırmızı ve sarı kart sayılarına göre yapılmasıdır. En azından tüm dünyada bu böyle yapılır.

BİZ DE FEDERASYON LİSTESİNE GÖRE BAŞLAYALIM:

Beşiktaş; geçen sezon bitiminde, transfer listesinin başında olan sağ bek her nedense alınmamış. Üstelik biraz daha şanslı veya becerikli olsa bu takım şampiyonlar ligine ‘sağ bek’siz gidecekti. En büyük sorun ise tecrübe eksikliği…Saha içinde takım krize girdiğinde toparlayacak kimse yok.En tecrübelileri Tolga, ki oda misafir gibi. Sanki Trabzon’dan kiralık gelmiş. Önümüzdeki  beş haftada 10 puan uzeri toplarlar ise sahada kalırlar.

Fenerbahçe; geçen sezonun sampiyonluk kutlaması henuz bitmemiş gibi. Emenike, Sow, Volkan, Gökhan, Caner istenilen seviyede değil. Antrenör değişikliği nedeniyle hala taşlar yerine tam oturmamış. Üstelik Diego Ribas bu takıma monte edilemiyor. Şu anki durumu ile fazla lüks. Önümüzdeki beş haftada 15 puan alması kimseyi şaşırtmasın.Ayrıca fikstür avantajı cok önemli. (Ligin ikinci yarısında tüm büyük maçlar Kadıköy’de)

Galatasaray; Şampiyonlar Ligi maçlarında alınan ağır yenilgiler takımı olumsuz etkiliyor. Hem fiziksel hem psikolojik olaraketkisi olumsuz yönde… Bunun yanında Prandelli ne otorite sağlamış ne de herhangi bir sistem kurmuş. Sanırım sadece duygusal nedenlerle hala  burada???

Trabzonspor; Vahid  Halilhodžić sadece zaman kaybıydı. Ersun hoca ile neler yapılabileceği ilk maçtan sinyallerini verdi ancak aldanmasınlar; Galatasaray çok kötü ve oynadıkları sistem tam Trabzon’a göre.

Ligin alt tarafı ise çok çekişme yaşanamayacak gibi. En azından ligin ilk yarısı böyle biter. Balıkesir -Karabük-Eerciyes kadro olarak yetersiz. İkinci yarı transfer yapmaları sart.

Dedik ya ondan önce ondan sonra diye iste on haftanın enleri;

En bombası: Demba Ba

En istikrarlısı: Gekas

Hayal kırıklığı: Sivas – Galatasaray – Eskişehir

Sürprizi: Mersin

En sıkısı ve sıkıcısı: Başakşehir

NOT: GEÇEN YIL LİGİN 10. HAFTASINDA BU SEZONDAN 40 GOL FAZLA ATILMIŞTI. SEBEP SÜPER LİG FORMSUZ; SADECE BÜYÜKLER DEĞİL.

 

About Hasan Çiftçi

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

3 comments

  1. evet 4 büyük takım ile ilgili yazdıklarınız doğru ama neden diğer vtakımlara değinmediniz. özellikle eskişehir ve bursa hakkındaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

  2. hakemler hakkında hiç yazmamışsıznız.onların performansıda etkili kalite için

  3. İsmail Kartal hakkındaki düşüncenize katılmıyorum ve Fenerli oyuncular hakkındaki… Cümlelerde anlamadığım yerler var Türkçeye biraz daha dikkat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir